Świat

Pentagon zerwał współpracę z Rosją. Jak USA mogą izolować Putina?

Świat

Obama grozi sankcjami
tvn24Barack Obama zapowiada sankcje

Sekretarz Stanu John Kerry leci do Kijowa, a USA ogłaszają, że zawiesiły współpracę wojskową z Rosją z powodu interwencji militarnej na Krymie. Odwołano też najbliższe rozmowy dotyczące handlu i inwestycji. Jak USA mogą izolować Putina?

- Wszelkie kontakty amerykańskich wojskowych z rosyjskimi wojskowymi zostają wstrzymane - oświadczył rzecznik Pentagonu John Kirby.

Odwołane zostają m.in. wspólne ćwiczenia, spotkania bilateralne, wizyty portowe i konferencje. - Wzywamy Rosję do deeskalacji kryzysu na Ukrainie i wycofania żołnierzy do ich baz na Krymie- dodał Kirby. Podkreślił, że Pentagon uważnie śledzi rozwój wydarzeń na Ukrainie i jest w stałym kontakcie z sojusznikami USA. Rzecznik Pentagonu nie potwierdził informacji medialnych o ruchach amerykańskich okrętów wojennych w kierunku Morza Czarnego. - Flota USA prowadzi regularne operacje i ćwiczenia, tak jak zostały one wcześniej zaplanowane - zaznaczył.

Wizy i aktywa

Tymczasem komisja spraw zagranicznych amerykańskiego Senatu rozpoczęła prace na pakietem pomocy dla Ukrainy, który obejmuje gwarancję pożyczkową w wysokości minimum 1 mld dolarów. Trwają też konsultacje ws. możliwych sankcji wobec Rosji w odpowiedzi na jej wojskową interwencję na Krymie.

Według Białego Domu i Departamentu Stanu, w grę wchodzi szereg sankcji dyplomatycznych i gospodarczych, mogących doprowadzić do izolacji Rosji na arenie międzynarodowej. Mowa też o ukierunkowanych sankcjach zakazu wizowego i zamrożenia aktywów dla konkretnych osób. W nocy czasu polskiego prezydent Barack Obama dyskutował z doradcami ds. bezpieczeństwa, jakie kroki mogą podjąć USA oraz międzynarodowi partnerzy, by bardziej izolować Rosję.

Autor: kcz//kdj / Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty: