Świat

Szef Pentagonu: Seul powinien płacić więcej, by pomóc pokryć koszty obrony

Świat


Szef Pentagonu Mark Esper wezwał władze Korei Południowej, by pokrywały większą część kosztów utrzymania stacjonujących tam wojsk amerykańskich. Esper, przebywający w piątek z wizytą w Seulu, zaapelował także o przedłużenie umowy o wymianie informacji wywiadowczych między Seulem a Tokio.

Sekretarz obrony USA Mark Esper spotkał się w piątek z ministrem obrony Korei Południowej Dziong Kiongiem Du. Następnie w pałacu prezydenckim przyjął go przywódca kraju Mun Dze In – podała południowokoreańska agencja Yonhap.

Podczas konferencji prasowej szefowie resortów obrony USA i Korei Południowej potwierdzili zobowiązanie do wspólnej obrony przed zagrożeniem ze strony komunistycznej Korei Północnej.

Esper ocenił jednak, że "Korea Południowa, jako zamożny kraj, może i powinna płacić więcej, by pomóc pokryć koszty obrony".

Podział kosztów

Seul i Waszyngton prowadzą negocjacje w sprawie nowej umowy dotyczącej podziału kosztów utrzymania około 28,5 tysięcy amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Korei Południowej. Obecne porozumienie wygasa z końcem bieżącego roku.

Kolejna runda dwustronnych rokowań w tej sprawie odbędzie się w przyszłym tygodniu w Seulu – ogłosiło południowokoreańskie MSZ.

W piątkowym komunikacie resort powtórzył swoje stanowisko, że umowa powinna być "rozsądna i sprawiedliwa".

Różne stanowiska Seulu i Tokio

Esper zaapelował do władz w Seulu i Tokio, by odnowiły dwustronną umowę o wymianie informacji wywiadowczych. Szef Pentagonu ocenił Porozumienie o Ogólnym Bezpieczeństwie Informacji Wojskowych (GSOMIA) jako ważne dla trójstronnej współpracy militarnej USA, Korei Południowej i Japonii, szczególnie w czasie wojny.

- Na wygaśnięciu GSOMIA i dalszych tarciach pomiędzy Seulem a Tokio skorzystają tylko Pekin i Pjongjang - powiedział amerykański minister obrony.

Południowokoreańskie władze ogłosiły w sierpniu decyzję o nieprzedłużeniu GSOMIA w ramach odwetu za restrykcje handlowe wprowadzone przez rząd japoński na fali toczonego przez oba kraje sporu o podłożu historycznym. Jeśli Seul nie zmieni zdania, GSOMIA wygaśnie 23 listopada.

Dyplomaci z Korei Południowej i Japonii przeprowadzili w piątek w Tokio robocze negocjacje w sprawie tego porozumienia. Podczas spotkania obie strony przedstawiły jednak tylko swoje stanowiska, które wciąż bardzo się od siebie różnią – podała agencja Yonhap.

Autor: tas / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: army.mil