Pentagon ujawnia taśmy z incydentu w cieśninie Ormuz

Przedstawione przez Pentagon zdjęcia potwierdzają wcześniejszą wersję podawaną tuż po zajściu. Irańskie szybkie kutry partolowe otoczyły jednostki amerykańskie i groziły atakiem. (REUTERS/Pentagon)
REUTERS/PentagonAmerykanie przedstawili nagranie z irańskiego ataku

Pentagon opublikował we wtorek wieczorem nagrania wideo i audio nakręcone w niedzielę podczas głośnego incydentu morskiego między okrętami Iranu i USA w strategicznej cieśninie Ormuz u wylotu Zatoki Perskiej.

Taśmy najwyraźniej potwierdzają wersję amerykańską, według której była to prowokacja irańskiej marynarki wojennej, której jednostki zagrażały amerykańskim i próbowały doprowadzić do konfrontacji.

Zbliżamy się do was ... za kilka chwil wylecicie w powietrze IRAN

Z taśm wynika m.in., że szybkie kutry irańskie ustawiły się wokół jednostek amerykańskich, ignorując ostrzeżenia dowództwa amerykańskiego. Zaraz potem nagrany głos z wyraźnym akcentem zagroził po angielsku: "Zbliżamy się do was ... za kilka chwil wylecicie w powietrze".

Kilka godzin przed opublikowaniem nagrań na temat incydentu zabrał głos wybierający się w środę na Bliski Wschód prezydent USA George W. Bush, który uznał go za "akt prowokacji" ze strony Iranu.

Nie wiem, co myśleli, ale powiem wam, co ja pomyślałem. To był akt prowokacji Bush o irańskich statkach

Opublikowane we wtorek wieczorem taśmy potwierdziły wersję Pentagonu. Według niego, pięć kutrów irańskiej Gwardii Rewolucyjnej otoczyło w cieśninie Ormuz trzy okręty marynarki wojennej USA - fregatę, krążownik i niszczyciel - i groziło im przez radio. Jednostki irańskie zbliżyły się na odległość około 200 metrów do amerykańskich.

Cieśnina Ormuz jest jednym z najistotniejszych naturalnych zwężeń na szlakach transportu ropy naftowej. Dziennie przepływa przez jej wody około 17 mln baryłek, stanowiących ponad 1/3 światowych dostaw morskich tego surowca.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: REUTERS/Pentagon

Pozostałe wiadomości