USA wzmacniają siły na granicy z Meksykiem. Wysłano kolejnych 3750 żołnierzy

Świat

public domain | US Army - Asia SorensonPentagon wysłał dodatkowe siły na granicę z Meksykiem

Pentagon na trzy miesiące wysyła dodatkowych 3750 amerykańskich żołnierzy na południowo-zachodnią granicę z Meksykiem - poinformował w niedzielę amerykański resort obrony. Chce w ten sposób zapewnić wsparcie dla służb granicznych.

Tym samym służby na tej granicy Stanów Zjednoczonych wspierać będzie łącznie 4350 wojskowych.

Pentagon po raz pierwszy zgodził się na rozmieszczenie dodatkowych amerykańskich sił na granicy z Meksykiem w październiku 2018 roku przed wyborami środka kadencji. Decyzję tę poparł prezydent USA Donald Trump oraz kontrolowany wtedy w całości przez republikanów Kongres. Pełniący obowiązki ministra obrony USA Patrick Shanahan zatwierdził wysłanie dodatkowych sił 11 stycznia.

Spór o finansowanie

Ochrona granic i budowa muru na tej z Meksykiem były jednym ze sztandarowych obietnic Trumpa w kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku.

Między prezydentem USA a kontrolowaną obecnie przez demokratów Izbą Reprezentantów trwa spór w sprawie finansowania budowy muru. Zawarte 25 stycznia między Trumpem a Kongresem porozumienie, zawieszające na trzy tygodnie tzw. shutdown rządu federalnego, nie przewiduje pieniędzy na budowę muru na granicy z Meksykiem.

Trump domaga się 5,7 mld dolarów na budowę muru, który ma powstrzymać napływ nielegalnych imigrantów do USA. Demokraci nie chcą się na to zgodzić uważając cały projekt za "niemoralny" oraz za marnowanie pieniędzy podatników.

Autor: pqv,mm/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: public domain | US Army - Asia Sorenson