Świat

Pentagon: Rosja gromadzi wojska na granicy z Ukrainą

Świat


Pentagon zarzucił w środę Rosji ponowne gromadzenie bojowych pododdziałów jej wojsk nad granicą z Ukrainą, a przedstawiciele władz USA uważają, że Moskwa może wysyłać na terytorium ukraińskie ciężką broń dla wsparcia tamtejszych separatystów.

Rzecznik ministerstwa obrony USA, pułkownik Steve Warren, powiedział, że według aktualnych ocen Rosja ma nad granicą 12 tys. żołnierzy, co oznacza stały wzrost tej liczby na przestrzeni ubiegłych tygodni.

W maju Stany Zjednoczone szacowały liczebność rosyjskich wojsk nad granicą z Ukrainą na 40 tys.

19 maja służba prasowa Kremla poinformowała, że prezydent Rosji Władimir Putin nakazał wycofanie do miejsc stałej dyslokacji wojsk, które uczestniczyły w ćwiczeniach w trzech obwodach graniczących z Ukrainą - rostowskim, biełgorodzkim i briańskim.

NATO nie zarejestrowało wówczas "widocznych dowodów" na wycofywanie się rosyjskich żołnierzy znad granicy z Ukrainą. Naciski polityczne Zachodu sprawiły jednak, że kontyngent rosyjski zmniejszono do około tysiąca.

Jak zaznaczył Steve Warren, obecnie stacjonują tam jednostki o różnym charakterze, w tym bataliony bojowe.

Ukraina i Rosja oskarżają Rosję o podsycanie separatystycznej rebelii poprzez wysyłanie jej na pomoc żołnierzy i broni, w tym czołgów i artyleryjskich wyrzutni rakietowych - czemu Rosja konsekwentnie zaprzecza.

Autor: asz/kka / Źródło: PAP