Świat

Pentagon: minister obrony Rosji zapewnił, że nie wejdą na wschodnią Ukrainę

Świat

Aktualizacja:

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu zapewnił w rozmowie telefonicznej z Chuckiem Hagelem, że rosyjskie wojska nie wkroczą na teren wschodniej Ukrainy - poinformował rzecznik Pentagonu. Sekretarz obrony USA miał z kolei przekazać, iż odpowiedzialność za aktualną sytuację na Krymie spoczywa na siłach FR.

02:37

Według nieoficjalnych informacji do unijnej "czarnej listy" dodano m.in. doradców prezydenta Rosji Władimira Putina - Siergieja Głazjewa i Władisława Surkowa, wicepremiera Dmitrija Rogozina, a także przewodniczącą Rady Federacji (izby wyższej rosyjskiego parlamentu) Walentinę Matwijenko. Osoby te znalazły się 17 marca na liście osób objętych sankcjami przez USA.

02:09

Tymczasem na Ukrainie, przy granicy z Rosją, trwa koncentracja wojsk.

Czołgi, wozy bojowe, dodatkowe dywizje. Ukraina szykuje się na interwencję?
Czołgi, wozy bojowe, dodatkowe dywizje. Ukraina szykuje się na interwencję?tvn24
01:08

- Mogło być lepiej - tak premier Donald Tusk ocenił decyzję o rozszerzeniu listy osób objętych sankcjami.

01:02

Listę z nazwiskami 12 nowych osób objętych UE opublikuje jeszcze dziś

00:58

Przywódcy UE zdecydowali także o odwołaniu najbliższego szczytu UE-Rosja w Soczi.

00:54

- Komisja Europejska i kraje członkowskie mają przygotować możliwe sankcje gospodarcze wobec Rosji, które będą uruchomione w razie dalszej destabilizacji Ukrainy - poinformował Van Rompuy.

00:4900:37

Unia Europejska stworzy własną misję obserwacyjną na Ukrainie w przypadku wątpliwości co do wiarygodności misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - dodał Rompuy.

00:34

- Dalsze działania Rosji w celu destabilizacji sytuacji na Ukrainie będą mieć daleko idące konsekwencje - oświadczył szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

00:30

Przywódcy UE poprosili też Komisję Europejską o przeanalizowanie, jakie sankcje gospodarcze wobec Rosji mogą wchodzić w grę w przypadku dalszej destabilizacji sytuacji na Ukrainie - informuje Maja Kocijancic, rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

00:29

Franocis Hollande powiedział z kolei, że sankcjami zostanie objętych 12 nowych osób. Tym samym na unijnej liście znajdzie się ich w sumie 33.

00:25

Angela Merkel poinformowała, że Unia Europejska obejmie sankcjami kolejnych Rosjan.

00:20

Zakończył się pierwszy dzień szczytu UE w Brukseli. Za chwilę konferencja prasowa przywódców.

00:07

Jeden z największych wrogów Władimira Putina zdradza sposób, jak uderzyć w "kremlowską mafię".

22:47

Ukraińcy, którzy zrezygnowali z posiadania broni w zamian za gwarancje niepodległości i jedności terytorialnej w 1994 r., mówią dziś, że była to błędna decyzja.

21:55

Matrioszki jako "zielone ludziki", czyli "niezidentyfikowane" siły samoobrony na Krymie:

21:34

Szwajcarska firma naftowa Gunvor wypiera się powiązań z Władimirem Putinem:

21:23

Moskwa zapowiedziała, że odpowie adekwatnie i proporcjonalnie w przypadku zajęcia przez Kijów rosyjskiej własności, w tym za granicą. Informując o tym rosyjski MSZ zaznaczył, że Ukraina zagroziła zajęciem m.in. własności Gazpromu. W oświadczeniu MSZ napisał, że minister sprawiedliwości Ukrainy zagroził, że jego kraj zrekompensuje sobie nacjonalizację ukraińskiej własności na Krymie zajęciem własności Federacji Rosyjskiej, w tym Gazpromu. "Wszelkie sięganie władz ukraińskich po rosyjską własność, w tym za granicą, będziemy traktować jako poważne naruszenie prawa międzynarodowego i zasady suwerenności państwa" - podkreślił MSZ.

21:17

John McCain o sankcjach na Twitterze: "Oznacza to chyba, że moje wiosenne wakacje na Syberii są już nieaktualne, że utraciłem akcje w Gazpromie i że moje tajne konto w moskiewskim banku zostało zamrożone":

20:57

Szef szwedzkiego MSZ Carl Bildt w wywiadzie dla CNN: Sądzę, że dla Putina Krym to dopiero początek:

20:47

W ukraińskim parlamencie zarejestrowano w czwartek projekt ustawy o wypowiedzeniu przez Kijów traktatu o nierozpowszechnianiu broni jądrowej. Na Ukrainie coraz częściej podnoszą się głosy o konieczności przywrócenia jej „statusu państwa z bronią jądrową”. Projekt zarejestrowali posłowie partii Batkiwszczyna Julii Tymoszenko oraz UDAR znanego boksera Witalija Kliczki.

20:42

Chuck Hagel odbył rozmowę telefoniczną z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Amerykański sekretarz obrony stwierdził, że winę za napiętą sytuację na Krymie ponoszą rosyjskie wojska - poinformował rzecznik prasowy Pentagonu. Szojgu miał zapewnić z kolei, iż FR nie zamierza wysyłać sił zbrojnych na terytorium wschodniej Ukrainy.

20:40

W mieście Krzywy Róg w obwodzie dniepropietrowskim wybuchł pożar w 17. dywizji pancernej. Według wstępnych informacji, zapaliły się magazyny, a nikt nie został ranny.

20:30

Radosław Sikorski był gościem "Faktów po Faktach" w TVN24:

20:19

Internauci komentują nową sytuację geopolityczną:

19:55

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow ocenił, że istnienie list osób objętych sankcjami "jest kategorycznie nie do przyjęcia dla Rosji bez względu na to, jakie nazwiska się na nich znalazły".

- Odkrycie niektórych nazwisk na liście nie wywołuje niczego poza zdumieniem - powiedział Pieskow. - Jednak bez względu na to, jakie nazwiska na tych listach figurują, istnienie takich list jest dla nas całkowicie nie do przyjęcia - dodał. - W każdym razie reakcja Rosji, na zasadzie wzajemności, jak na poprzednią listę, tak i na dzisiejszą nie każe na siebie długo czekać - powiedział Pieskow dziennikarzom.

19:45

Zapowiedź najnowszego numeru tygodnika "Time":

19:37

Doradca ministra obrony Ukrainy Leonid Polakow zdementował doniesienia mediów o okręcie flagowym ukraińskiej marynarki wojennej, fregacie Hetman Sahajdaczny, który miał zmusić cztery okręty Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej do opuszczenia wód terytorialnych Ukrainy. - Sahajdaczny znajduje się obecnie w Odessie – powiedział Polakow.

19:30

Polska będzie chciała sfinalizować umowę dotyczącą budowy tarczy antyrakietowej jeszcze w tym roku - poinformował cytowany przez agencję Reutera rzecznik MON, Jacek Sońta. Jak dodał, Polska wybierze najlepszą ofertę w ciągu najbliższych kilku tygodni.

19:17

Kto na nowej "czarnej liście" Amerykanów? Obama uderzył w najbliższe otoczenie Putina:

19:04

UE chce, by jej "czarna lista" Rosjan objętych sankcjami za kryzys na Krymie była jak najbardziej zbieżna z listą amerykańską - powiedział dziennikarzom wysoki rangą urzędnik jednego z krajów Unii. Przyznał, że listy nie mogą być jednak takie same. Nałożenie sankcji wizowych i finansowych na kolejnych członków rosyjskich władz w odpowiedzi na aneksję Krymu przez Rosję to jeden z głównych tematów obradującego w Brukseli szczytu UE. - Są kraje, które sygnalizują, że z różnych względów pewne osoby nie mogą znaleźć się na unijnej liście - powiedział dyplomata. Do decyzji o sankcjach konieczna jest tymczasem jednomyślność.

18:58

Co z pomocą MFW dla Ukrainy?

18:49

John Boehner, podobnie jak senator John McCain, jest dumny z tego, że jego nazwisko znalazło się na liście osób, które "są gotowe przeciwstawić się Putinowi":

W podobnym tonie rosyjskie sankcje skomentował senator Robert Menendez. "Jeśli opowiadanie się za demokracją i suwerennością Ukrainy oznacza sankcje od Putina, to się zgadzam":

18:32

Korweta "Tarnopol" już w ręku Rosjan. - Mój okręt został zajęty, niczego więcej nie mogę wam powiedzieć - telefonicznie poinformował "Ukraińską Prawdę" oficer z korwety Ołeksij Kiriłow.

18:22

Samozwańczy premier Krymu Siergiej Aksjonow w czwartek z dumą zaprezentował rosyjski paszport:

18:06

Grupa ok. 15 - 20 uzbrojonych osób rozpoczęła w czwartek szturm na korwetę "Tarnopol" - poinformował szef służby prasowej ukraińskiego ministerstwa obrony Władisław Sielezniow. Przed atakiem Rosjanie mieli rzucać wokół okrętu granaty.

17:55

Jak poinformowała agencja ITAR - TASS, austriackie władze zamroziły 125 mln euro kaucji wyznaczonej dla ukraińskiego oligarchy Dmytro Firtasza. Pieniądze w środę wpłynęły na konto sądu, jednak władze zdecydowały, że potrzebne jest zbadanie legalności środków.

17:49

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier przyznał, że zabiegi o deeskalację konfliktu na Ukrainie nie przyniosły dotychczas rezultatów. Zdaniem polityka SPD szczyt G8 z udziałem Rosji nie został jeszcze definitywnie odwołany. - Zabiegi o deeskalację konfliktu niestety nie przyniosły dotychczas pozytywnego wyniku - powiedział Steinmeier po spotkaniu w Berlinie z szefem rumuńskiej dyplomacji Titusem Corlateanem. Wyjaśnił, że nie udało się uzyskać zgody wszystkich krajów w sprawie powołania misji obserwacyjnej Organizacji Współpracy i Bezpieczeństwa w Europie (OBWE). - Nie można uzgodnić mandatu do powołania misji - poinformował Steinmeier. - Misja jest pilnie potrzebna – podkreślił. Zgodnie z niemiecką propozycją obserwatorzy mieliby kontrolować sytuację w miejscach zapalnych na Ukrainie, przede wszystkim w wschodniej i południowej części kraju. W środę Steinmeier mówił, że decyzja o powołaniu misji musi zapaść w ciągu 24 godzin.

17:36

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelował w Moskwie o "uczciwy i konstruktywny dialog" między Rosją a Ukrainą. Podkreślił, że na Ukrainie należy rozmieścić obserwatorów ONZ i OBWE, co zapewni bezpieczeństwo rosyjskiej mniejszości. Po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem Ban Ki Mun powiedział, że napięcie między Ukrainą a Rosją stwarza "wielkie ryzyko dla samych tych państw, lecz także poza nimi", i zaapelował o powściągliwość do "wszystkich stron w tym kryzysie, który może się wymknąć spod kontroli". - Podkreślam, że wszystkie strony powinny się powstrzymać przed wszelkimi pochopnymi czy prowokacyjnymi działaniami, które mogą jeszcze bardziej zaostrzyć już i tak bardzo napiętą i niepewną sytuację - powiedział Ban po spotkaniu z prezydentem Putinem.

17:29

Siergiej Ławrow przekazał Johnowi Kerry'emu, że decyzja o ponownym przyłączeniu Krymu do Rosji nie podlega dyskusji i musi zostać uszanowana.

17:20

Senatora Johna McCaina rosyjskie sankcje nie martwią. "Jestem dumny z tego, że Putin objął mnie sankcjami - nigdy nie ustanę w wysiłkach na rzecz wolności i niepodległości Ukrainy" - napisał na Twitterze.

17:14

Tak "The Econimist" zapowiada swój nowy numer:

16:54

Na liście osób objętych sankcjami USA znajdują się m.in. : szef i wiceszef administracji prezydenta, Siergiej Iwanow i Aleksiej Gromow, oraz szefowie obu izb parlamentu, Siergiej Naryszkin i Siergiej Mironow. Sankcje obejmą też kilku oligarchów, którzy przy Putinie dorobili się ogromnych majątków; są to m.in.: Giennadij Timczenko, Jurij Kowalczuk (człowiek uważany za bankiera Putina) oraz bracia Arkadij i Boris Rotenbergowie, a także prezes Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD) Władimir Jakunin.

16:48

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow: Moskwa ostrzegała, że sankcje wymierzone w Rosję uderzą w Waszyngton jak bumerang

16:42

W odpowiedzi na amerykańskie sankcje Rosja ogłosiła wprowadzenie sankcji wizowych dla dziewięciu polityków i urzędników USA.

Mają one objąć m.in. republikańskiego senatora Johna McCaina i spikera Izby Reprezentantów z ramienia republikanów, Johna Boehnera. Oprócz nich zakaz wjazdu do Rosji otrzymali: uznawany za bliskiego współpracownika Obamy Ben Rhodes i Caroline Atkinson, zastępcy doradcy ds. bezpieczeństwa; senatorowie: Harry Reid, Mary Landrieu, Dan Coats, Robert Menendez i doradca Białego Domu Dan Pfeiffer.

16:34

Amerykański sekretarz stanu John Kerry wyraził nadzieję na spotkanie w przyszłym tygodniu z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem w celu przedyskutowania ukraińskiego kryzysu. Kerry powiedział dziennikarzom, że Departament Stanu próbuje zaaranżować spotkanie z ministrem Ławrowem na marginesie szczytu ws. bezpieczeństwa atomowego, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Hadze.

16:16
16:10

- Będziemy wzmacniać naszą współpracę wojskową z Europą - powiedział Obama, podkreślając znaczenie wizyty wiceprezydenta USA w Polsce i na Litwie i zwiększenie współpracy militarnej.

16:09

Barack Obama zaznaczył że priorytetem działań powinna być pomoc dla Ukrainy. - Słowa nie wystarczą - podkreślił.

16:08

- Podpisałem również kolejny rozkaz, który pozwala w razie konieczności na nałożenie sankcji gospodarczych - dodał Obama, przyznając, że choć sankcje oznaczają wyrzeczenia dla wszystkich, działanie Rosji na Krymie jest nie do zaakceptowania.

16:06

- Stany Zjednoczone przechodzą do kolejnych działań, które sprawią, że Rosja poniesie dalsze koszty - powiedział Obama i poinformował o nałożeniu sankcji na kolejne osoby związane z konfliktem na Krymie.

16:06

Rozpoczęło się przemówienie prezydenta USA Baracka Obamy ws. Ukrainy

15:52

Angela Merkel: Jesteśmy gotowi na wprowadzenie sankcji gospodarczych wobec Rosji, jeśli dojdzie do eskalacji konfliktu

15:51

David Cameron: europejscy przywódcy powinni rozszerzyć listę osób objętych zakazem wjazdowym i zamrożeniem aktywów. - To, co zrobiła Rosja jest nie do zaakceptowania, a państwa UE powinny mówić jasnym i jednomyślnym głosem - powiedział brytyjski premier.

15:41

Siergiej Ławrow w czasie spotkania z sekretarzem generalnym ONZ wyraził zaniepokojenie licznymi przypadkami naruszania praw ludności rosyjskojęzycznej we wschodniej Ukrainie.

15:29

O 16 polskiego czasu oświadczenie ws. sytuacji na Ukrainie wygłosi Barack Obama

15:19

Jednostki, które podniosły flagę św. Andrzeja, pod którą pływa rosyjska flota, to niewielkie okręty pomocnicze "Donbas", "Kremieniec" i "Borszcziw". Informacje te potwierdził szef Centrum Badań Wojskowo-Politycznych Dmytro Timczuk. Dodał, że teraz w rejonie jeziora Donuzław na zachodzie Krymu pod ukraińską banderą są cztery z siedmiu okrętów.

"Donbas"
"Borszczów"vmsu

15:02

Jak informuje "Ukraińska Prawda", trzy okręty ukraińskiej floty przeszły na stronę rosyjską.

14:51

Okręt flagowy ukraińskiej marynarki wojennej, fregata Hetman Sahajdaczny, zmusił cztery okręty Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej do opuszczenia wód terytorialnych Ukrainy – podał portal Dumskaya.net z Odessy. Według informacji z dowództwa marynarki wojennej Ukrainy Sahajdaczny od prawie tygodnia operuje na Morzu Czarnym, chroniąc ukraińskie wody przed obcymi jednostkami wojskowymi. Dowództwo nie podało, gdzie znajduje się fregata, jednak poinformowało, że wyparła ona z wód Ukrainy cztery rosyjskie jednostki, którym towarzyszyły dwa helikoptery Mi-35.

14:48

Rosyjski wiceminister obrony Jurij Borisow przed głosowaniem w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji zapowiedział zwiększenie rosyjskiej obecności wojskowej na półwyspie. - Oczywiście trzeba będzie rozwijać infrastrukturę wojskową na tym półwyspie, by Krym był godnym przedstawicielem Federacji Rosyjskiej, by był chroniony przed wszystkimi możliwymi napaściami - powiedział Borisow, cytowany przez agencję ITAR-TASS

14:44

Sekretarz generalny ONZ wyraził w czasie spotkania z Władimirem Putinem "głębokie zaniepokojenie" konfliktem rosyjsko-ukraińskim.

14:36

Za zatwierdzeniem pierwszego z dokumentów opowiedziało się 443 deputowanych, a drugiego - 445. W obu wypadkach "przeciwko" głosował jeden poseł. W Dumie zasiada 450 deputowanych.

14:36

MSZ Rosji wyraziło zdziwienie i ubolewanie z powodu zamiarów strony ukraińskiej, by wprowadzić reżim wizowy z Federacją Rosyjską. Resort zaznaczył, że nie dostał dotąd oficjalnego komunikatu w tej sprawie od Ukrainy. "Zapoznaliśmy się ze stanowiskiem (ukraińskiej) Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) w sprawie przejścia na reżim wizowy w stosunkach rosyjsko-ukraińskich" - głosi oświadczenie MSZ Rosji. Ministerstwo dodaje, że brak oficjalnego zawiadomienia z Kijowa, ale Ukraina ma zapewne zamiar zakończyć obowiązywanie umowy międzyrządowej z 1997 roku o podróżowaniu obywateli obu krajów bez wiz i protokołu z 2004 roku o zmianach do tej umowy. Zamiar strony ukraińskiej wywołuje "zdziwienie i żal" - oznajmiło MSZ. Oceniło, że "w rezultacie podobnych działań Kijowa znacznie utrudnione będą kontakty między milionami obywateli dwóch państw, powiązania przygraniczne, międzyregionalne i humanitarne".

14:26

Rosyjska izba niższa parlamentu ratyfikowała traktat o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej. Ratyfikowała też federalną ustawę konstytucyjną o utworzeniu w FR dwóch nowych podmiotów - Republiki Krymu i Sewastopola.

W piątek odbędzie się natomiast głosowanie Rady Federacji, czyli izby wyższej.

14:21

Donald Tusk z Brukseli: Byłoby w ogóle złudzeniem sądzić, że sankcje wizowe, dotyczące kont i innych zasobów, jednoznacznie wpłyną czy zmodyfikują politykę rosyjską.

14:05

Władze Krymu zatrzymały domniemanego sprawcę dokonanych we wtorek w Symferopolu zabójstw ukraińskiego żołnierza i członka tzw. rosyjskiej samoobrony - poinformował w czwartek cytowany przez agencję Interfax wicepremier Krymu Rustam Temirgalijew. Według niego aresztowany to 17-letni mieszkaniec zachodniej Ukrainy. Podejrzewa się go o ostrzelanie z karabinu snajperskiego parkingu ukraińskiej bazy wojskowej w Symferopolu oraz patrolu członków samoobrony na ulicy w tym mieście. Zdaniem władz, sprawca działał w zamiarze zwiększenia napięcia między obu stronami konfliktu o Krym.

13:57

Ukraińskie oddziały graniczne na Krymie przegrupowują się i odjeżdżają do nowych jednostek i baz w granicach obwodów sąsiadujących z Krymem - podaje Reuters.

13:56

- Ewentualne opuszczenie przez Ukrainę poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw to działanie antyrosyjskie w duchu propagandy - powiedział Ławrow.

13:55

Ławrow oświadczył też, że przyłączenie Krymu do Rosji nastąpiło w sytuacji, gdy na Ukrainie doszło do "zamachu stanu przy zagranicznym wsparciu", w kraju panuje bezprawie, a "nowa władze opierają się na ekstremistach".

13:44

Na obronę swojej integralności terytorialnej mogą liczyć tylko te państwa, które zapewniają równe prawa wszystkim narodom - powiedział w czwartek w parlamencie minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

13:39

Rosja zwiększy siły wojskowe na Krymie, by "bronić się przed wszelkimi możliwymi zagrożeniami" - podał Reuters za agencją Itar-Tass, która cytowała wiceministra obrony Rosji, Jurija Borisowa.

13:32

Straż Graniczna Ukrainy poinformowała, że w czwartek o godz. 18 (17. czasu polskiego) Rosja zamknie przejścia graniczne dla mieszkańców strefy przygranicznej w obwodach charkowskim, sumskim i ługańskim. Rosjanie nie wyjaśnili przyczyn tej decyzji - oświadczyli Ukraińcy. Ograniczenia mają być tymczasowe i dotkną wyłącznie uczestników tzw. małego ruchu przygranicznego po obu stronach granicy - podała ukraińska straż. Decyzja ta nie dotyczy tylko dwóch przejść w obwodzie charkowskim. Wcześniej w czwartek ukraińskie media podały, że Rosjanie zamknęli swoje granice dla ukraińskich artykułów spożywczych.

13:23
13:22

A francuski ambasador w Kijowie - w momencie, w którym Ukraina mierzy się z perspektywą ewentualnej inwazji Rosji - widzi zagrożenia w bezpośredniej bliskości swojej ambasady. Stwierdza, że "UE jest gotowa pomóc Ukrainie, ale władze w Kijowie ze swej strony powinny rozbroić grupy paramilitarne w kraju, przeprowadzić decentralizację władzy i walczyć z korupcją". Alain Remy powiedział: - Oczekujemy po pierwsze, deeskalacji i rozbrojenia grup paramilitarnych w wielu miastach, w tym w Kijowie.

13:08

Siergiej Ławrow przemawia w rosyjskiej Dumie na temat aneksji Krymu.

13:03

Rozpoczyna się posiedzenie rosyjskiej Dumy, na którym ma zapaść decyzja o akceptacji traktatu aneksyjnego Krymu do Rosji.

13:00

Leonid Poljakow, wiceminister obrony Ukrainy, powiedział na konferencji prasowej, że przypadki "wrogiego podejścia do ukraińskich żołnierzy ze strony mieszkańców Krymu są rzadkie, a częściej dzielą się oni z nimi jedzeniem i uzupełniają ich zapasy".

12:52

- Białorus żałuje, że Ukraina podjęła decyzję o wystąpieniu ze Wspólnoty Niepodległych Państw, chociaż rozumie jej motywy - oświadczył w czwartek na konferencji prasowej w Mińsku rzecznik białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Dźmitry Mironczyk.

12:48
12:41

Donald Tusk przybył do Brukseli. Premier rozpocznie pobyt od spotkania Europejskiej Partii Ludowej, a następnie weźmie udział w rozmowach w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Potem ma się spotkać z szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem.

12:39

Ukraińska Służba Graniczna nie wpuściła do kraju rosyjskiego dziennikarza, który wylądował na lotnisku w Charkowie. Dziennikarz nie chciał podać miejsca, w jakie się udaje i tego jak długo zamierza pozostać w kraju.

12:34

Mieszkańcy Ukrainy zebrali w formie datków dla swojej armii 24 mln hrywien, czyli ok. 2,4 mln dol. w ostatnich tygodniach - podały "Wiadomości Donbasa".

12:33

Partia Regionów przenosi swój kongres z Doniecka do Kijowa. Ma on obradować ponad tydzień - od 22 do 29 marca. Wśród kandydatów do zasiadania w jego kierownictwie będzie Michaił Dobkin - zatrzymany przez ukraińską prokuraturę były gubernator Charkowa i jeden z najbliższych współpracowników Wiktora Janukowycza - podają "Wiadomości Donbasa".

12:23

Służby celne Federacji Rosyjskiej (FTS) oznajmiły w czwartek, że wzmocniły kontrole na granicy z Ukrainą w związku z doniesieniami o możliwym przewozie zabronionych towarów, w tym broni. Według FTS nie zamknięto granic dla ukraińskich artykułów spożywczych. Informację o zamknięciu granicy dla tych produktów z Ukrainy podał wcześniej internetowy portal gospodarczy APK-Inform, powołując się na ukraińskich eksporterów żywności.

12:15

Jakie sankcje może zastosować UE?

Jakie są stopnie unijnych sankcji?
Jakie są stopnie unijnych sankcji?tvn24
12:09

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek, że rosyjskie firmy muszą być przejrzyste i zarejestrowane w Rosji. Wcześniej minister finansów Anton Siłuanow ostrzegł, że państwo nie przyjdzie z pomocą firmom, które popadną w finansowe tarapaty. - Rosyjskie firmy muszą być zarejestrowane na terytorium naszego kraju i muszą mieć przejrzystą strukturę własności - powiedział Putin podczas spotkania z szefami największych rosyjskich przedsiębiorstw.

11:59

Rosyjskie władze przejęły kontrolę nad ukraińską fabryką słodyczy w Lipecku w Rosji i wstrzymały produkcję.

11:39

Francja odkłada decyzję o ewentualnym anulowaniu kontraktu na sprzedaż Rosji okrętów desantowych typu Mistral do października, czyli do czasu planowanego dostarczenia pierwszego okrętu - poinformował w czwartek francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian. - Dostarczenie pierwszego okrętu zaplanowane jest na październik, a więc decyzja o anulowaniu (sprzedaży) zapadnie wtedy - powiedział Le Drian, wypowiadając się w telewizji BFMTV. W poniedziałek szef MSZ Francji Laurent Fabius zagroził po raz pierwszy, że Francja "może rozważyć" anulowanie sprzedaży Rosji Mistrali w przypadku eskalacji agresywnych działań Rosji na Ukrainie.

11:33

Amerykański ambasador przy OBWE Daniel Baer wyraził w czwartek "głęboki zawód" wahaniem się Rosji w sprawie wysłania na Ukrainę dodatkowych obserwatorów tej organizacji. Przypomniał, że oficjalne deklaracje Rosji wskazywały, że popiera ona wysłanie misji. - Jest to głęboko rozczarowujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę publiczne deklaracje Federacji Rosyjskiej wskazujące, że popiera ona projekt i jest świadoma, iż wysłanie obserwatorów w teren jest sprawą pilną - oświadczył Baer w komunikacie opublikowanym w Wiedniu.

11:21

Federacja Rosyjska całkowicie zamknęła swe granice dla ukraińskich artykułów spożywczych – poinformował w czwartek internetowy portal gospodarczy APK-Inform, powołując się na ukraińskich eksporterów żywności. Ciężarówki z Ukrainy, które wiozą do Rosji artykuły spożywcze, nie są wpuszczane na jej terytorium od północy ze środy na czwartek. Rosyjscy urzędnicy graniczni nie udzielają Ukraińcom żadnych wyjaśnień – napisał portal.

11:21

Moskwa zaniepokojona traktowaniem Rosjan w Estonii:

Moskwa zaniepokojona traktowaniem Rosjan w Estonii
Moskwa zaniepokojona traktowaniem Rosjan w Estoniitvn24
11:18

Ławrow nie zmienia swojej retoryki:

10:55

Prezydent Armenii Serż Sarkisjan uważa, że referendum na Krymie jest przykładem realizacji prawa narodów do samookreślenia - podały służby prasowe prezydenta. Sarkisjan wyraził taką ocenę w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Jak głosi oświadczenie zamieszczone w środę na stronie internetowej prezydenta Armenii, prezydenci rozmawiali "o kryzysie ukraińskim i sposobach wyjścia z niego". Oceniając niedzielne referendum na Krymie zauważyli, że "jest ono kolejnym przykładem realizacji prawa narodów do samookreślenia na drodze swobodnego wyrażenia woli".

10:48

Parlament Ukrainy zagwarantował prawa narodu krymsko-tatarskiego w składzie państwa ukraińskiego i poparł deklarację ONZ o prawach rdzennych narodów, która m.in. zakazuje prowadzenia działań wojennych na zamieszkanych przez nich terytoriach. "Ukraina gwarantuje ochronę i rozwój etnicznej, kulturalnej, językowej i religijnej tożsamości narodu krymsko-tatarskiego jako narodu rdzennego oraz wszystkich innych mniejszości narodowych Ukrainy" - czytamy w czwartkowym oświadczeniu Rady Najwyższej.

10:47

Ukraiński ambasador przy ONZ Jurij Kłymenko powiedział, że są przesłanki mówiące o tym, że Rosja przygotowuje militarną interwencję na wschodzie i południu Ukrainy - podał Reuters.

10:31

- W toku ostatnich konsultacji w ramach Unii Europejskiej w sprawie sankcji wobec Rosji najtwardsze stanowisko zajmowała Polska - informuje w czwartek dziennik "Kommiersant", zapowiadając rozpoczynający się tego dnia w Brukseli dwudniowy szczyt UE. Moskiewski dziennik powołuje się na źródła dyplomatyczne w Brukseli, według których "teraz, gdy na porządku dziennym są tak poważne kwestie, autorytet Warszawy w Europie jest wysoki jak nigdy dotąd". "Polska ma silną gospodarkę, aktywną dyplomację i skuteczny rząd" - dodał rozmówca "Kommiersanta".

10:29

Tak głosował ukraiński parlament:

10:23

Naród ukraiński nigdy nie zaprzestanie walki o wyzwolenie Krymu spod rosyjskiej okupacji – głosi przyjęta w czwartek przez Radę Najwyższą (parlament) w Kijowie Deklaracja o walce o wyzwolenie Ukrainy. Dokument poparło w głosowaniu 274 deputowanych spośród 303 zarejestrowanych tego dnia w 450-osobowej izbie. Parlament zwrócił się w deklaracji do wspólnoty międzynarodowej, by nie uznawała Republiki Krymu oraz dokonanej przez Rosję aneksji półwyspu.

09:50

W Brukseli przebywa dzisiaj premier Ukrainy. Przypominamy, że dziś albo jutro nastąpi tam podpisanie politycznej części Umowy Stowarzyszeniowej tego kraju ze Wspólnotą.

09:35

Tymczasem w Kijowie została już tylko garstka ludzi. Majdan Niepodległości przypomina bardziej miejsce pamięci, a pozostający na miejscu ludzie są uczulani przez działaczy przemawiających ze sceny, by wracali do swoich regionów, bo tam jest więcej pracy do zrobienia.

Miasteczko na Majdanie powoli znika
Miasteczko na Majdanie powoli znikaTVN 24
09:26

Kancelaria premiera Arsenija Jaceniuka wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że Ukrainie "nie spieszy się" do podpisania umowy wizowej z Rosją.

09:22

W piątek do Polski przyleci minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian. Francuz odwiedzi też Litwę, Łotwę i Estonię.

09:17
09:13

Grupa G8 w tym momencie nie istnieje - mówi Merkel.

09:12

UE da też do zrozumienia Rosji, że będzie gotowa przejść do trzeciego stopnia sankcji, tzn. do sankcji ekonomicznych - mówi kanclerz Niemiec.

09:11

Angela Merkel mówi, że unijny przywódcy zgodzą się w czwartek na wprowadzenie kolejnych sankcji wobec Rosji.

09:10

Procedury prawne związane z wejściem Republiki Krymu i Sewastopola w skład Federacji Rosyjskiej zostaną zakończone w tym tygodniu - zapowiedział w czwartek minister spraw zagranicznych FR Siergiej Ławrow, którego cytuje agencja Interfax. Ławrow poinformował, że "obecnie czynione są praktyczne kroki mające na celu wypełnienie podpisanego przez przywódców Rosji, Krymu i Sewastopola traktatu o wejściu dwóch nowych podmiotów do FR".

08:49
08:16

Władze w Kijowie potwierdzają, że admirał Serhij Hajduk został zwolniony przez przetrzymujących go od środy krymskich separatystów.

07:32

Aneksja Krymu odbiła się też na wydarzeniach sportowych:

07:05

Dowódca ukraińskiej marynarki wojennej Serhij Hajduk oraz siedmiu innych Ukraińców, w tym syn byłego ministra obrony Anatolija Gricenki, zostali uwolnieni. Stało się to dziś rano w pobliżu wsi Czonhar, niedaleko jednego z rosyjskich punktów kontrolnych - podał ukraiński portal LB.

06:58

I jeszcze raz ambasador Czurkin o rosyjskim sentymencie do Krymu:

06:56

Finowie wiedzą, kogo mają za miedzą...

06:55

Po tej decyzji zapewne znów odezwie się republikański senator John McCaine:

06:52

60 lat na to czekali Rosjanie...

06:45

06:20
05:51

W Brukseli rozpoczyna się w czwartek po południu dwudniowy szczyt Unii Europejskiej, którego obrady zdominują wydarzenia na Ukrainie. Kilka godzin wcześniej w Moskwie zbierze się Duma Państwowa, by zatwierdzić przyłączenie Krymu do Rosji.

05:05

04:12

02:01

Na nadzwyczajnym posiedzeniu w sprawie kryzysu na Krymie zebrała się w środę Rada Bezpieczeństwa ONZ. Stały przedstawiciel Rosji oświadczył, że referendum na półwyspie było "wolne i legalne". Działania Rosji ostro skrytykowały USA. Ambasador USA przy ONZ Samantha Power powiedziała, że jej kraj w żadnym wypadku nie uzna referendum na Krymie i jego rezultatu. - Najwyraźniej Rosja zmierza do zmiany swoich granic, ale faktów nie da się zmienić - stwierdziła Power i zarzuciła Moskwie kradzież. - Złodziej może coś ukraść, ale nie oznacza to wcale, że automatycznie przedmiot kradzieży staje się własnością złodzieja.

01:01
Minęło ultimatum
Minęło ultimatumtvn24
01:00

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zaapelował do władz Krymu o uwolnienie dowódcy ukraińskiej marynarki wojennej admirała Serhija Hajduka - poinformowała w środę wieczorem agencja Interfax, powołując się na rosyjski resort obrony.

Krymska agencja informacyjna Kryminform podała w środę, że admirał Hajduk został zatrzymany przez prokuraturę kontrolowaną przez samozwańcze władze Autonomii.

Ministerstwo obrony Ukrainy przyznało, że miejsce pobytu Hajduka jest nieznane, jednak potwierdziło, że admirał został wyprowadzony ze sztabu marynarki wojennej Ukrainy w Sewastopolu przez grupę nieznanych osób.

Media donosiły, że według relacji pracowników sztabu admirał Hajduk został wyprowadzony w kajdankach przez oficerów GRU Rosji.

00:59

Szef SLD Leszek Miller proponuje:

00:00

Autor: pk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru | PAP/EPA

Tagi:
Raporty: