Jest podpis Trumpa i kandydat na nowego szefa Pentagonu

Świat


Prezydent USA Donald Trump desygnował w poniedziałek Marka Espera na szefa resortu obrony - poinformował Pentagon. Esper od czerwca pełnił tę funkcję tymczasowo. Kandydata prezydenta musi zatwierdzić Senat.

Mark Esper, nominowany przez prezydenta USA Donalda Trumpa na szefa Pentagonu, pełnił wcześniej, od 2017 roku, funkcję sekretarza do spraw sił lądowych w Departamencie Obrony. Wcześniej był między innymi lobbystą wielkiego koncernu zbrojeniowego Raytheon Company. Oczekuje się, że Senat zatwierdzi jego kandydaturę już w czwartek.

W czerwcu poprzedni pełniący obowiązki ministra obrony Patrick Shanahan oznajmił, że nie chce być brany pod uwagę jako szef tego resortu. Jego decyzja przedłużyła i tak już najdłuższy okres, w którym Pentagonem kieruje pełniący obowiązki.

Rezygnacja szefa Pentagonu

Na czele Pentagonu Shanahan zastąpił Jamesa Mattisa, który w grudniu 2018 roku nieoczekiwanie podał się do dymisji.

Mattis, emerytowany generał piechoty morskiej, odznaczony za męstwo weteran walk w wojnie w Zatoce Perskiej (1990-1991), w Afganistanie i Iraku, często spierał się z Trumpem w fundamentalnych kwestiach związanych z polityką bezpieczeństwa USA.

Swą rezygnację ogłosił, gdy Trump, bez konsultacji z innymi najbliższymi doradcami w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego, z Kongresem i z sojusznikami Stanów Zjednoczonych, zapowiedział natychmiastowe wycofanie sił amerykańskich w liczbie około 2 tysięcy i amerykańskiego personelu z północno-wschodniej Syrii.

Trump swoją decyzję, o której po raz pierwszy poinformował na Twitterze, uzasadniał tym, że siły koalicji walczącej z tak zwanym Państwem Islamskim "całkowicie pokonały Państwo Islamskie".

Autor: asty//now / Źródło: PAP