Świat

Pentagon: Chiny umieściły na spornej wyspie mobilny system artyleryjski

Świat

Wikimedia CommonsChińczycy chcą w kolejnych latach zająć większość basenu Morza Południowochińskiego

Stany Zjednoczone poinformowały w piątek, że Chiny na jednej ze spornych wysp archipelagu Spratly na Morzu Południowochińskim umieściły mobilny system artyleryjski. Senator John McCain określił te działania mianem "niepokojących" i "zwiększających napięcie" w regionie.

Informację o broni umieszczonej na jednej ze spornych wysp podał Pentagon. Jego rzecznik, Brent Colburn, powiedział, że Stany Zjednoczone "są tego świadome", sugerując, że stało się to jakiś czas temu.

McCain: USA muszą zareagować

Szef senackiej komisji ds. zbrojeń, John McCain, stwierdził z kolei, że to "niepokojące" i "doprowadzi do zwiększania napięcia w regionie": - Takie działania Chin wymagają od nas podjęcia czynności, które uświadomią im, że działają łamiąc prawo międzynarodowe i spotka się to z potępieniem ze strony całego świata.

I dodał: - Nie będziemy mieć konfliktu z Chinami, ale możemy podjąć pewne kroki, które sprawią, że Chiny zaprzestaną tego rodzaju aktywności.

Pekin odniósł się do informacji przekazanych mediom przez Amerykanów, stwierdzając, że "nic nie wie o broni" umieszczonej rzekomo na spornych wyspach.

Sporne wyspy

Archipelag Spratly to pięć wysp i dziesiątki kilometrów płytko osadzonych podwodnych raf, w oparciu o której Chiny chcą skonstruować tereny pod przyszłe zaplecze techniczne dla przemysłu wydobywczego. Wokół wysp prawdopodobnie znajdują się ogromne złoża ropy i gazu ziemnego.

Prawa do tych terenów Morza Południowochińskiego roszczą też sobie Filipiny, Malezja, Tajwan i Brunei, które podkreślają, że chińska obecność w regionie zagraża wolności w przepływie towarów na jednym z najbardziej ruchliwych szlaków handlowych świata.

Ropa i gaz pod dnem morskim w rejonie archipelagu Spratly to przedmiot sporu kilku azjatyckich krajówtvn24.pl

Autor: adso//plw / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons

Tagi:
Raporty: