Świat

Pentagon chce dostępu do tureckich baz

Świat


Minister obrony USA Chuck Hagel oznajmił, że Waszyngton oczekuje od Turcji szerszej pomocy wojskowej. Amerykanie oczekują zapewnienia dostępu do tureckiej bazy lotniczej Incirlik oraz udziału w szkoleniach i doposażaniu umiarkowanych sił walczących w Syrii.

Hagel poinformował, że przedstawiciele USA rozmawiali na ten temat z władzami Turcji w tym tygodniu. Rzeczniczka Departamentu Stanu Jennifer Psaki podała w komunikacie, że na początku przyszłego tygodnia dyskusje mają być kontynuowane w Ankarze na szczeblu wojskowym.

Odnosząc się do pomysłu Ankary w sprawie utworzenia strefy buforowej na granicy turecko-syryjskiej, Hagel oświadczył, że "nie jest on obecnie aktywnie rozważany".

Także nowy sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg powiedział w czwartek po spotkaniu z szefem tureckiej dyplomacji Mevlutem Cavusoglu, że kwestia utworzenia strefy nie jest omawiana.

Turcja w obliczu kryzysu na granicy

Ankara zaproponowała utworzenie takiej strefy w celu ochrony ludności przed walkami m.in. o miasto Kobane przy granicy syryjsko-tureckiej. O Kobane (Ajn al-Arab), które jest trzecim kurdyjskim miastem w Syrii, toczą się walki między kurdyjskimi bojownikami a dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS). Miasto to jest też bombardowane z powietrza przez siły międzynarodowej koalicji kierowanej przez USA.

W samej Turcji trwają protesty Kurdów, którzy zarzucają Ankarze bezczynność w obliczu możliwego przejęcia Kobane przez islamistów. Według tureckich władz kurdyjscy bojownicy są powiązani z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), której bojownicy od trzech dekad walczą z władzami Turcji o większą autonomię. W ubiegłym tygodniu turecki parlament zdecydowaną większością zaaprobował projekt rządowej rezolucji zezwalającej tureckiej armii na interwencję zbrojną przeciwko dżihadystom Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku. Projekt zezwala również zagranicznym żołnierzom na stacjonowanie na terytorium Turcji i używanie jej baz wojskowych w celu zwalczania IS. W Ankarze panuje jednocześnie przekonanie, że interwencja przeciwko IS wzmocni reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada, przeciwko któremu od marca 2011 rebelia; biorące w niej udział frakcje od tego czasu znacznie się zradykalizowały.

Ajn al-Arab padnie?

Autor: mk\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: