TVN24 | Świat

"Co najmniej 10 tysięcy" ofiar księży pedofilów na przestrzeni 60 lat. "Jesteśmy daleko od prawdy"

TVN24 | Świat

Autor:
momo/kg
Źródło:
PAP, France 24
"Skandale pedofilskie przyspieszyły demontaż Kościoła katolickiego w wielu krajach"
"Skandale pedofilskie przyspieszyły demontaż Kościoła katolickiego w wielu krajach" TVN24
wideo 2/6
TVN24"Skandale pedofilskie przyspieszyły demontaż Kościoła katolickiego w wielu krajach"

Od 1950 roku co najmniej 10 tysięcy dzieci zostało wykorzystanych seksualnie przez francuskich księży - oznajmił we wtorek przewodniczący niezależnej Komisji do spraw Nadużyć Seksualnych w Kościele (CIASE). Stowarzyszenia zrzeszające ofiary pedofilii twierdzą jednak, że to jedynie wierzchołek góry lodowej. We wrześniu komisja ma opublikować raport w tej sprawie.

W czerwcu 2020 roku CIASE oszacowała liczbę ofiar na "co najmniej 3 tysiące". Komisja bazowała wówczas na zeznaniach pokrzywdzonych, którzy odpowiedzieli na jej wezwanie do składania zeznań w sprawie nadużyć seksualnych dokonanych przez księży.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Co najmniej 10 tysięcy ofiar"

Przewodniczący niezależnej Komisji ds. Nadużyć Seksualnych w Kościele Jean-Marc Sauve ocenił, że statystyki te są "z pewnością niedoszacowane". - Wezwanie do składania zeznań z pewnością nie bierze pod uwagę całości i jest możliwe, że liczba ta wyniesie co najmniej 10 tysięcy – powiedział, cytowany przez AFP.

Jak podaje portal France 24, na infolinię dla ofiar pedofilii lub jej świadków, stworzoną w czerwcu 2019 roku, w ciągu pierwszych 17 miesięcy zadzwoniono 6,5 tysiąca razy. - Najważniejsze pytanie dla nas brzmi: ile ofiar się zgłosiło: czy to 25 procent, 10 procent, pięć, czy mniej? - powiedział Sauve dziennikarzom.

Słowa przewodniczącego komisji skomentowało kilka stowarzyszeń zrzeszających ofiary pedofilii. Stwierdziły one, że nawet 10 tysięcy poszkodowanych może okazać się liczbą niedoszacowaną. - 10 tysięcy to dużo, ale to sam dół skali. Jesteśmy daleko od prawdy - skomentował Jean-Pierre Sautreau, przewodniczący grupy ofiar pedofilii w regionie Vendee w zachodniej Francji.

W czerwcu 2019 roku Sauve oszacował liczbę księży agresorów na 1500.

We francuskim Kościele trwa dochodzenie w sprawie skali pedofiliiShutterstock

Raport niezależnej komisji

Komisja CIASE została powołana przez Konferencję Episkopatu Francji i instytuty zakonne w listopadzie 2018 roku. W jej skład weszli przedstawiciele różnych wyznań, agnostycy i ateiści ze środowisk prawniczych, akademickich i medycznych. Nie znaleźli się wśród nich duchowni ani przedstawiciele ofiar wykorzystywania seksualnego.

Komisja, która bada archiwa i przeprowadza wywiady środowiskowe, miała pierwotnie przedstawić raport końcowy ze swojego dochodzenia do końca 2020 roku, ale wyznaczyła nowy termin - na wrzesień tego roku.

Autor:momo/kg

Źródło: PAP, France 24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock