Świat

Papież mianował administratora w Lyonie. Arcybiskup skazany za tuszowanie pedofilii

Świat

Papież Franciszek w marcu odmówił przyjęcia dymisji arcybiskupa Lyonu (rozmowa "Faktów o Świecie" TVN24 BiS z 20.03)
Papież Franciszek w marcu odmówił przyjęcia dymisji arcybiskupa Lyonu (rozmowa "Faktów o Świecie" TVN24 BiS z 20.03)Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/7

Papież Franciszek mianował francuskiego biskupa Michela Dubosta administratorem apostolskim archidiecezji w Lyonie - podał w poniedziałek Watykan. W marcu metropolita Lyonu kardynał Philippe Barbarin, skazany za tuszowanie pedofilii, wycofał się "na jakiś czas" z archidiecezji.

Nominacja biskupa Michela Dubosta na administratora apostolskiego archidiecezji została ogłoszona trzy miesiące po tym, gdy papież Franciszek odmówił przyjęcia dymisji złożonej przez arcybiskupa metropolitę Lyonu, kardynała Philippe'a Barbarina.

Barbarin, wobec którego zapadł wyrok sądu pierwszej instancji za niezgłoszenie czynów pedofilii, oświadczył wówczas, że postanowił wycofać się na jakiś czas z archidiecezji.

Rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti tłumaczył, że Franciszek nie przyjął dymisji arcybiskupa Lyonu i zostawił mu prawo do podjęcia decyzji "najlepszej dla diecezji", bo był "świadom trudności, jakie przeżywa w tym momencie archidiecezja".

Skazany kardynał Barbarin

7 marca sąd w Lyonie skazał kardynała Barbarina, metropolitę tego miasta od 2002 roku, na pół roku więzienia w zawieszeniu za to, że nie zgłosił organom ścigania Francji przypadków nadużyć seksualnych popełnionych wobec nieletnich skautów przez jednego z księży z jego archidiecezji w latach 80. i 90. O czynach tych hierarchia Kościoła katolickiego wiedziała od 1991 roku od rodzin ofiar. Ksiądz oskarżany o pedofilię ma stanąć przed sądem w tym roku. Członkowie stowarzyszenia ofiar twierdzą, że kardynał Barbarin wiedział o zarzutach, odkąd przybył do Lyonu.

Podczas procesu kardynał nie przyznał się do stawianych mu zarzutów tuszowania spraw pedofilii. Jego obrona zapowiedziała apelację.

Autor: rzw / Źródło: PAP