Świat

PE znów przygląda się Polsce. W przyszłym tygodniu debata i rezolucja

Świat

[object Object]
Parlament Europejski już raz przyjął rezolucję w sprawie Polskitvn24
wideo 2/35

Parlament Europejski przeprowadzi we wtorek w Strasburgu debatę o Polsce, a w środę będzie głosować nad rezolucją na ten temat - postanowili w czwartek przedstawiciele większości frakcji w PE na spotkaniu konferencji przewodniczących.

Za debatą i głosowaniem nad rezolucją o Polsce opowiedziały się frakcje chadeków (EPP - EPL), socjalistów, liberałów, Zieloni oraz Zjednoczona Lewica Europejska. Przeciw była frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS, oraz eurosceptycy. "EPP, socjaliści, liberałowie, zieloni i komuniści za debatą nt. PL w Strasburgu. Zero chęci kompromisu. Antypolskie szaleństwo trwa" - napisał na Twitterze europoseł PiS Tomasz Poręba, który uczestniczył w konferencji przewodniczących PE.

Parlament Europejski zajmie się Polską po raz drugi. Wcześniej w styczniu dyskutowano na temat paraliżu wokół Trybunału Konstytucyjnego. W debacie uczestniczyła premier Beata Szydło.

W środę po dyskusji przyjęta zostanie także kolejna rezolucja ws. sytuacji w Polsce. Poprzednią przyjęto w kwietniu. Europosłowie wezwali wówczas polski rząd do publikowania orzeczeń TK oraz realizacji zaleceń Komisji Weneckiej w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Tym razem w rezolucji może znaleźć się cała lista problemów, które KE ma z Polską - podał brukselski korespondent TVN24 Maciej Sokołowski. Może pojawić się wezwanie, aby spór wokół TK rozwiązać zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej i Komisji Weneckiej. W rezolucji może zostać poruszona także kwestia sytuacji mediów publicznych i ustawa antyterrorystyczna.

Rezolucja nie jest dokumentem wiążącym politycznie, ale mającym wywołać presję na państwo członkowskie.

[object Object]
Komisja Europejska chce zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższegotvn24
wideo 2/35

Autor: kło//gak / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Diliff / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Pozostałe wiadomości