Świat

PE: uwolnić Bialackiego

Świat

wikipedia.orgAleś Bialacki został aresztowany 4 sierpnia

Parlament Europejski potępił aresztowanie przez władze Białorusi obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego i zażądał jego natychmiastowego uwolnienia.

Parlament Europejski w specjalnej rezolucji "ostro potępia niedawne aresztowanie Alesia Bialackiego (...) oraz nieprzestrzeganie przez władze białoruskie podstawowych swobód" i "ubolewa, że władze Białorusi nieustannie odmawiają zalegalizowania niezależnych organizacji praw człowieka".

Zgadzam się ze wszystkimi słowami potępienia, ale to nie jest problem jednej osoby: mówi się o około 7 tys. osób zatrzymanych. eurodeputowany PO Jacek Saryusz Wolski

Parlament wskazuje, że władze w Mińsku wprowadzają represyjne prawa, których celem jest tłumienie działalności społeczeństwa obywatelskiego i grożą karami, żeby zastraszyć obrońców praw człowieka.

"Musimy zmienić system"

Podczas debaty poprzedzającej głosowanie nie zabrakło słów krytyki na temat ogólnej sytuacji na Białorusi. - Zgadzam się ze wszystkimi słowami potępienia, ale to nie jest problem jednej osoby: mówi się o około 7 tys. osób zatrzymanych - przypomniał eurodeputowany PO Jacek Saryusz Wolski. - Musimy zmienić system, a uratowanie jednej osoby tego nie rozwiąże - dodał.

KE: Wzywamy do uwolnienia pana Bialackiego

Prawdopodobnie nie po raz ostatni mówimy o tych sprawach na tym forum (...) Wzywamy do uwolnienia pana Bialackiego, który jest jednym z głównych obrońców praw człowieka. Zarzuty oszustwa podatkowego są nieuzasadnione (...), a Białoruś musi dążyć do praworządności i poszanowania prawa. komisarz ds. polityki wewnętrznej Cecilia Malmstroem.

Działania władz w Mińsku skrytykowała także Komisja Europejska. - Prawdopodobnie nie po raz ostatni mówimy o tych sprawach na tym forum (...) Wzywamy do uwolnienia pana Bialackiego, który jest jednym z głównych obrońców praw człowieka. Zarzuty oszustwa podatkowego są nieuzasadnione (...), a Białoruś musi dążyć do praworządności i poszanowania prawa - podkreśliła podczas debaty unijna komisarz ds. polityki wewnętrznej Cecilia Malmstroem.

Stwierdziła też, że Mińsk nie powinien mieć dostępu do informacji bankowych osób prześladowanych i organizacji zajmujących się ich ochroną.

Bialacki w areszcie

Aleś Bialacki, szef Centrum Praw Człowieka "Wiasna", został aresztowany 4 sierpnia i oskarżony o niepłacenie podatków od kwot, które przechowywał na koncie bankowym na Litwie. Według "Wiasny" chodzi o środki z fundacji zagranicznych przekazywane na działalność tej organizacji, w tym na wsparcie osób prześladowanych na Białorusi z powodów politycznych.

Przedtem informacji o kontach Bialackiego w bankach na Litwie udzieliło służbom białoruskim Ministerstwo Sprawiedliwości w Wilnie. Dane o Bialackim przekazała Białorusi również polska Prokuratura Generalna.

Źródło: Świat Nauki

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org