Świat

Parlament Europejski: prześladowania wobec Tatarów krymskich muszą się skończyć

Świat

ShutterstockZdaniem europosłów represje doprowadziły do poważnego pogorszenia sytuacji w zakresie praw człowieka na Półwyspie Krymskim

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję w sprawie sytuacji na okupowanym przez Rosję Krymie, która potępia wyroki wobec przywódców Tatarów krymskich Achtema Czijgoza, Ilmiego Umerowa oraz krymskiego dziennikarza Mykoły Semeny.

Europosłowie uznali, że wyroki stanowią poważne naruszenie praw człowieka i powinny zostać anulowane. Według Parlamentu Europejskiego, Umerow i Czijgoz powinni być niezwłocznie i bezwarunkowo zwolnieni, a wszystkie zarzuty wobec Semeny powinny być natychmiastowo i bezwarunkowo wycofane. Zdaniem europosłów represje i wykorzystywanie prawodawstwa dotyczącego ekstremizmu, terroryzmu i separatyzmu doprowadziły do poważnego pogorszenia sytuacji w zakresie praw człowieka na Półwyspie Krymskim i do powszechnego łamania wolności słowa i swobody stowarzyszania się. "Przymusowe nakładanie obywatelstwa rosyjskiego stało się systematyczne, podstawowe wolności nie są gwarantowane"- uważają eurodeputowani.

"Aneksja Krymu przez Federację Rosyjską jest nielegalna, narusza prawo międzynarodowe i porozumienia europejskie podpisane przez Federację Rosyjską i Ukrainę" - głosi rezolucja.

"Rosja zaciska kleszcze"

W debacie poprzedzającej głosowanie zabrali głos europosłowie PiS: inicjatorka i autorka rezolucji Anna Fotyga oraz Kosma Złotowski.

- Trzy lata po nielegalnej aneksji Krymu Rosja zaciska kleszcze, w których trzyma mieszkańców półwyspu - środkami terroru, masowych naruszeń praw człowieka, praw obywatelskich i politycznych, drogą zabójstw, porwań, nielegalnych aresztowań, pozbawiania podstawowych praw – mówiła Fotyga, przewodnicząca podkomisji bezpieczeństwa i obrony PE. - Ta polityka dotyka w szczególności rdzenną ludność Półwyspu Krymskiego: Tatarów Krymskich. Zakazano działalności ich politycznej reprezentacji, Medżlisu, zaś dwóch prominentnych liderów - Achtem Czijgoz i Ilmi Umerow - zostało skazanych na długie lata więzienia. Podobną metodę zastosowano wobec dziennikarza Mykoły Semeny, dziennikarza Radia Wolna Europy - wskazywała.

- W naszej rezolucji zawarliśmy długą listę więźniów politycznych, więźniów sumienia, o których musimy pamiętać. Znamy również nazwiska osób, które dopuszczają się masowego łamania praw człowieka, w tym sędziów, wydających wyroki w imieniu nielegalnych rosyjskich sądów na patriotów ukraińskich, patriotów ze społeczności Tatarów Krymskich – dodała Fotyga. Zaapelowała też o poszerzenie listy osób objętych sankcjami indywidualnymi, a także zwiększenie wobec nich zakresu środków ograniczających. Kosma Złotowski mówił, że Krym jest terytorium okupowanym przez Rosję ze wszystkimi tragicznymi konsekwencjami, z jakimi okupacja się wiąże.

- Aresztowania, prześladowania i represje polityczne to codzienność ludności tatarskiej, która wytrwale stara się bronić wartości, które podobno dla Unii Europejskiej są fundamentalne – praw człowieka i szacunku dla mniejszości. (...) Wzywamy Federację Rosyjską do uwolnienia tatarskich i ukraińskich więźniów politycznych, których jedyną winą jest wytrwały opór przeciwko bezprawiu. Bo Rosja jest tam bezprawnie, a Unia powinna stać na straży nienaruszalności granic – powiedział europoseł PiS.

Autor: kg/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości