TVN24 | Świat

Oskarżony o szpiegostwo Amerykanin pozostanie w areszcie

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP Reuters

Sąd w Moskwie podtrzymał we wtorek decyzję niższej instancji przedłużenia do 29 marca aresztu wobec obywatela Stanów Zjednoczonych Paula Whelana, oskarżonego w Rosji o szpiegostwo.

48-letni Paul Whelan, który jest byłym żołnierzem piechoty morskiej i ma amerykański, brytyjski i kanadyjski paszport, został zatrzymany przez rosyjskie służby bezpieczeństwa 28 grudnia 2018 roku.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji ogłosiło, że Amerykanina zatrzymano na gorącym uczynku. Nie wskazano, na rzecz jakiego państwa prowadzone były domniemane działania szpiegowskie.

Obrońca Amerykanina twierdzi, że jego klient otrzymał nośnik danych, na którym były informacje będące tajemnicą państwową, ale nie znał jego zawartości, a także nie zapisał tych danych. Sam oskarżony ocenia postępowanie karne wobec siebie jako pomyłkę i uważa, że został wrobiony. Krewni Whelana zapewniają, że przybył on do Moskwy na ślub przyjaciela i jest niewinny.

Artykuł rosyjskiego kodeksu karnego dotyczący szpiegostwa, do którego odwołują się rosyjscy śledczy, przewiduje karę pozbawienia wolności od 10 do 20 lat.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP Reuters