TVN24 | Świat

"Silny front północny". Natowski dowódca o bezpieczeństwie państw bałtyckich

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

Finlandia, mająca w rezerwie około 280 tysięcy żołnierzy, tworzy "silny front północny" - ocenił dowodzący siłami NATO w Estonii pułkownik Paul Clayton. - Rosja nie jest w stanie zagrozić krajom bałtyckim z tej flanki - dodał.

Wywiad z brytyjskim wojskowym ukazał się w poniedziałek w kilku fińskich dziennikach lokalnych, m.in. w "Turun Sanomat" czy "Kaleva". Zdaniem Claytona, zapytanego o bezpieczeństwo krajów bałtyckich, sama obecność sił zbrojnych NATO w regionie (w tym zlokalizowanych niedaleko estońskiej Narwy na wschodniej granicy Sojuszu, oraz około 300 km od rosyjskiego Petersburga) stanowi "strategiczny środek odstraszania" i zapobiega uderzeniu Rosji.

Dowodzący siłami NATO w Estonii nazwał fińskie wojsko "silnym frontem północy" Shutterstock

Dowodzący grupą batalionową NATO na wschodniej flance przyznał, że Finlandia, która formalnie nie należy do NATO, postrzegana jest jako "silny sojusznik" Zachodu. Podkreślił przy tym, że gdyby Finlandia wdała się w konflikt zbrojny z Rosją, to oddziałów szybkiego reagowania nie skierowano by "automatycznie" do pomocy Finom, ponieważ sytuacja kryzysowa mogłaby wystąpić na całej długości frontu, w tym w Europie Środkowej.

Wojskowy odniósł się przy tym do wielonarodowych Wspólnych Sił Ekspedycyjnych (JEF), którym przewodzi Wielka Brytania. Zostały one powołane z inicjatywy NATO na szczycie w 2014 roku. Tworzą je kraje z regionu nordycko-bałtyckiego. Początkowo były to, oprócz Wielkiej Brytanii, Holandia, Dania, Norwegia oraz Litwa, Łotwa i Estonia. Później do tej formy współpracy obronnej przystąpiły Finlandia oraz Szwecja. JEF ma gotowość do współpracy nie tylko z NATO, ale też ONZ i UE.

PAP/Maciej Zieliński

Paul Clayton jest dowódcą brytyjskiego kontyngentu w wielonarodowej batalionowej grupie bojowej NATO (wysuniętej wzmocnionej obecności sił NATO eFP - enhanced Forward Presence) w Estonii i w Polsce.

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock