Patriarcha moskiewski nie przyjedzie na pogrzeb ukraińskiego metropolity

TVN24

Aktualizacja:
kremlin.ruPatriarcha Cyryl nie pojedzie na Ukrainę

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl nie będzie w Kijowie na pogrzebie zmarłego w sobotę zwierzchnika Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego Włodzimierza - podał w niedzielę w Moskwie rzecznik synodu rosyjskiej cerkwi Władimir Legojda.

Zwierzchnik rosyjskiej cerkwi prawosławnej nie weźmie udziału w pogrzebie z przyczyn politycznych - wyjaśnił Legojda, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Tłumaczył, że z powodu panującej na Ukrainie sytuacji wizyta patriarchy mogłaby przekształcić pożegnanie z metropolitą Włodzimierzem w "powód do kolejnego wystąpienia radykalnych sił".

Pogrzeb patriarchy

Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek rano. Cyryla reprezentował będzie przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Cerkiewnych Patriarchatu Moskiewskiego, metropolita wołokołamski Hilarion, który już przybył do Kijowa.

Metropolita Włodzimierz zmarł w sobotę w wieku 78 lat po długiej chorobie. Stał na czele Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego od 1992 roku do lutego 2014 roku. Uznawany był za osobę, która przyczyniła się do stabilności Cerkwi po uzyskaniu niepodległości. Kościół ten przetrwał odłączenie się od niego niezależnej, lecz nieuznawanej za kanoniczną Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego; według komentatorów metropolicie udało się zapobiec dalszym podziałom.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/35

Autor: dln\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty:
0