Świat

Patriarcha Cyryl w twierdzy brzeskiej: przeżyliśmy jedną historię

Świat

BundesarchivZanim twierdzę zajęli sowieci, Polacy w 1939 r. bronili jej przed Niemcami

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl odprawił w twierdzy brzeskiej przy granicy z Polską w nocy z niedzieli na poniedziałek nabożeństwo poświęcone pamięci jej obrońców i wszystkich poległych w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej – podała agencja BiełTA.

- Heroiczna obrona twierdzy brzeskiej jest dla nas symbolem jedności, obrazem jedności i zdolności do wspólnego przezwyciężania śmiertelnego niebezpieczeństwa oraz zwyciężania – oświadczył Cyryl w 74. rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, czyli tej części II wojny światowej, w której ZSRR walczył po stronie koalicji antyhitlerowskiej (1941-45).

Naród "z jednej chrzcielnicy"

Patriarcha oświadczył, że bohaterowie twierdzy brzeskiej przelewali krew za "nasz naród", który żyje obecnie w różnych państwach, ale "pochodzi z jednej chrzcielnicy".

- Wszyscy jesteśmy jedną rodziną. Nie tylko dlatego, że płynie w nas krew pochodząca od naszych przodków, ale też dlatego, że przeżyliśmy jedną historię, w radości i cierpieniu – zaznaczył patriarcha.

Wątek jedności prawosławnej pobrzmiewał też podczas nabożeństwa odprawionego przez patriarchę w Brześciu w niedzielę rano. Cyryl powiedział wówczas, że Brześć to "zachodnie rubieże Świętej Rusi".

Historyczna twierdza

Poniedziałek jest ostatnim dniem trzydniowej wizyty Cyryla na Białorusi, którą rozpoczął od spotkania z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką.

Twierdza brzeska to zespół fortyfikacji powstałych w I poł. XIX w. Uległa zniszczeniom podczas walk polsko-niemieckich we wrześniu 1939 roku i obrony załogi sowieckiej przed Niemcami w 1941 roku. W 1971 r. wzniesiono na jej terenie zespół monumentalnych pomników, upamiętniających obronę twierdzy w 1941 r.

Autor: asz\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Bundesarchiv