Patriarcha Cyryl oskarża o schizmę Patriarchat Konstantynopola


Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl oskarżył w piątek o schizmę ekumenicznego patriarchę Konstantynopola Bartłomieja w związku z uznaniem przez niego niezależności Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego.

- Patriarchat Konstantynopola utożsamił się ze schizmatykami. Naruszył wszelkie reguły kanoniczne, a ingerując w naszą jurysdykcję, wybaczył schizmatykom. Tak więc identyfikując się ze schizmatykami, sam stał się winien schizmy - oświadczył patriarcha Cyryl.

Rosyjski Kościół prawosławny zrywa więzi z Konstantynopolem

Patriarcha Konstantynopola podjął w tych dniach decyzję o uznaniu niezależnego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, kładąc kres trwającemu od 332 lat okresowi zwierzchności Moskwy nad milionami ukraińskich prawosławnych, co oznacza zmniejszenie wpływów patriarchatu moskiewskiego na Ukrainie - podkreśla agencja AFP w depeszy z Moskwy.

Rosyjski Kościół prawosławny, który skupia największą liczbę wyznawców prawosławia na świecie, ogłosił w odpowiedzi na początku tygodnia, że zrywa wszelkie więzi z Konstantynopolem, czyli z najstarszym patriarchatem prawosławnym.

Patriarcha Cyryl oświadczył, że decyzję Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego "podziela większość wiernych", i wezwał do "udzielenia duchowieństwu ukraińskiemu modlitewnego i emocjonalnego poparcia".

W piątek metropolita Hilarion odpowiedzialny za stosunki zagraniczne Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego przybył do Watykanu na rozmowy w związku z ostatnimi wydarzeniami.

Autor: asty//plw / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości