Świat

Paryż zgadza się z Moskwą w sprawie tarczy?

Świat


Amerykanie specjalnie zaproponowali Polsce i Czechom stworzenie elementów tarczy antyrakietowej, by zagrozić Rosji - oświadczył szef francuskiej dyplomacji Bernard Kouchner w wywiadzie dla rosyjskiego radia.

Kouchner powiedział o tym we wtorek rozgłośni "Echo Moskwy" po spotkaniu z szefem dyplomacji rosyjskiej Siergiejem Ławrowem w Moskwie. Według niego, amerykańska tarcza antyrakietowa zagraża bezpieczeństwu Rosji.

- Amerykanie specjalnie zaproponowali Polsce i Czechom stworzenie elementów tarczy antyrakietowej, by zagrozić Rosji. Zgadzam się z Ławrowem, że jest to zagrożenie. Po co rozmieszczać takie [elementy] tarczy, skoro można posługiwać się stacją radiolokacyjną w Azerbejdżanie? - pytał Kouchner.

Amerykanie chcą zainstalować w ramach tarczy antyrakietowej stację radarową w Czechach i wyrzutnie pocisków przechwytujących w Polsce w odpowiedzi na zagrożenia ze strony takich krajów jak Iran.

Rosja uważa elementy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach za bezpośrednie zagrożenie dla swego bezpieczeństwa, zaproponowała więc Stanom Zjednoczonym wykorzystanie stacji radiolokacyjnej w Gabali, którą dzierżawi od władz Azerbejdżanu.

Źródło: PAP