Świat

Paryski terrorysta nagrywał atak na sklep. Film próbował wysłać mailem

Świat


Zamachowiec z paryskiego sklepu koszernego nagrywał swój atak - podaje CNN, powołując się na amerykański wywiad. Terrorysta miał zarejestrować m.in. zastrzelenie trzech swoich ofiar.

Amedy Coulibaly nagrał siedmiominutowe wideo, w którym zarejestrował pierwsze chwile swojej akcji - poinformowała w poniedziałek telewizja CNN. Islamista miał utrwalić egzekucję trzech zakładników, potem zginęła jeszcze jedna osoba.

Identyczną informację z powołaniem na francuskich śledczych podał magazyn "L'Express".

Próbował wysłać wideo pocztą

Według doniesień, Amedy Coulibaly miał na sobie kamerę GoPro, która używana jest do rejestrowania ekstremalnych filmów. Urządzenie było przytwierdzone na wysokości torsu. Nie wiadomo, czy zamachowiec z supermarketu zdążył wysłać wideo za pomocą poczty elektronicznej.

CNN podaje, że mężczyzna próbował połączyć się z internetem najpierw na swoim laptopie, a potem na komputerze sklepowym. Świadkowie twierdzą, że Coulibaly edytował plik na komputerze. Na razie nie wiadomo czy próby wysłania zakończyły się powodzeniem, ani kto był odbiorcą wideo.

Paryski terror

Zamachy w Paryżu były najtragiczniejszymi w skutkach atakami we Francji od kilkudziesięciu lat i wstrząsnęły opinią publiczną w Europie i na świecie. 7 stycznia w zamachu na redakcję "Charlie Hebdo" bracia Kouachi zastrzelili 12 osób, w tym głównych rysowników pisma. Dzień później powiązany z napastnikami Amedy Coulibaly zabił w Paryżu policjantkę, a 9 stycznia wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną, zabijając cztery osoby.

Autor: pk//gak / Źródło: CNN, Haaretz

Raporty: