Partia Wolności i Sprawiedliwości zdelegalizowana

Świat

CC BY SA Wikipedia | uli Weeks for VOAOd odsunięcia prezydenta islamisty od władzy w Egipcie mnożą się represje przeciwko Bractwu Muzułmańskiemu

Egipski sąd ogłosił, że rozwiązuje Partię Wolności i Sprawiedliwości, czyli polityczne skrzydło Bractwa Muzułmańskiego. W 2013 roku, po odsunięciu od władzy islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego, ruch ten uznano za organizację terrorystyczną.

PWiS wygrywała wszystkie wybory od 2011 roku - od czasu powstania, do obalenia i aresztowania Mursiego. Od odsunięcia prezydenta islamisty od władzy w Egipcie mnożą się represje przeciwko Bractwu.

Rozwiązanie Partii Wolności i Sprawiedliwości

Najwyższy Sąd Administracyjny "rozwiązał Partię Wolności i Sprawiedliwości, gdyż złamała ona prawo dotyczące istnienia partii politycznych" - głosi orzeczenie. Aktywa ugrupowania mają zostać przejęte przez państwo. Według państwowych mediów decyzja ta jest ostateczna i nie podlega apelacji.

To kolejny cios w kampanii mającej na celu zniszczenie najstarszego, najlepiej zorganizowanego i najbardziej wpływowego ruchu islamistycznego w Egipcie - komentuje agencja Reutera.

Mursi i jego zwolennicy za kratki

Mursi, pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Egiptu, został obalony 3 lipca 2013 roku po milionowych protestach przeciwko jego rządom. Od władzy odsunął go ówczesny naczelny dowódca sił zbrojnych Abd el-Fatah es-Sisi.

Miesiąc później nowe wojskowe władze zaczęły bezwzględnie tłumić demonstracje zwolenników Mursiego. Od tego czasu policjanci i żołnierze zabili ponad 1,4 tys. stronników byłego prezydenta, a 15 tys. członków Bractwa lub jego sympatyków trafiło za kratki.

Prawie całe kierownictwo tego islamistycznego ruchu, a także PWiS, przebywa w więzieniu i jest sądzone. Wielu grozi kara śmierci.

Nowy egipski prezydent

Pod koniec maja nowym egipskim prezydentem, przy 93-procentowym poparciu, został Sisi. Podczas swojej kampanii prezydenckiej zapewniał, że za jego rządów Bractwo przestanie istnieć.

Jak zauważa Reuters, choć Bractwo utrzymuje, że jest pokojowym ruchem, to od obalenia Mursiego wzrosła liczba ataków przeprowadzanych przez islamistycznych bojowników. Do większości dochodzi na półwyspie Synaj, przy granicy z Izraelem i Strefą Gazy.

Autor: jl\mtom\kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | uli Weeks for VOA