TVN24 | Świat

Parlament Europejski przyjął budżet Unii na 2022 rok

TVN24 | Świat

Autor:
asty/ams
Źródło:
PAP
Parlament Europejski przyjął budżet Unii Europejskiej na 2022 rok
ENEXParlament Europejski przyjął budżet Unii Europejskiej na 2022 rok

Budżet Unii Europejski na 2022 roku uchwalony przez Parlament Europejski. W toku negocjacji uzyskano o blisko 480 milionów euro więcej ponad to, co Komisja zaproponowała w projekcie budżetu - między innymi na program badawczy "Horyzont Europa", działań na rzecz środowiska i klimatu czy program zdrowotny.

Parlament Europejski uchwalił w środę budżet Unii Europejskiej na 2022 rok - wynosi 169,5 mld euro w zobowiązaniach i 170,6 mld euro w płatnościach. Parlament w toku negocjacji z Radą uzyskał 479,1 mln euro więcej ponad to, co Komisja zaproponowała w projekcie budżetu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Posłom do Parlamentu Europejskiego udało się zwiększyć finansowanie programów i polityk, które - jak podkreślali - przyczyniają się do ożywienia po pandemii COVID-19.

Więcej środków na zdrowie, badania i działania na rzecz klimatu

190 milionów euro więcej ma trafić na Instrument Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej, ze szczególnym naciskiem na zwalczanie pandemii. 100 mln euro więcej trafi na program badawczy "Horyzont Europa", a 47,5 mln euro - na program działań na rzecz środowiska i klimatu LIFE.

Parlament Europejski przyjął budżet Unii Europejskiej na 2022 rokJULIEN WARNAND/PAP/EPA

Program Erasmus+ otrzyma 35 mln euro więcej, zdrowotny EU4Health - 51 mln euro, a program jednolitego rynku - 30 mln euro.

Parlament przyjął budżet stosunkiem głosów 550 do 77, przy 62 wstrzymujących się. Został on następnie podpisany przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego.

Autor:asty/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: JULIEN WARNAND/PAP/EPA