Świat

Parlament Europejski potępi Holandię za antypolski portal

Świat

Potępią Holandię za antypolski portal
TVN24Potępią Holandię za antypolski portal

Parlament Europejski ma przyjąć rezolucję, w której znajdą się słowa potępienia pod adresem rządu holenderskiego za brak reakcji w sprawie antyimigracyjnego portalu prawicowej partii PVV. Na stronie tej można donosić na między innymi polskich imigrantów, którzy "sprawiają problemy". - Rząd holenderski chowa głowę w piasek - uważa wiceszef Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz (PO).

W lutym ruszył portal partii PVV Geerta Wildersa, na którym można składać skargi na zachowanie imigrantów z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polaków.

Ambasadorowie krajów Europy Środkowo-Wschodniej wezwali w liście holenderskich polityków do odcięcia się od inicjatywy PVV, jednak holenderski rząd odmówił zamknięcia strony, argumentując, że to wyłączna sprawa partii.

UE skarci Holendrów?

Zdaniem Protasiewicza, partia Wildersa jawnie nawołuje do niechęci wobec obywateli krajów Europy Środkowo-Wschodniej przebywających na terenie Holandii.

- Sytuacja dojrzała do tego, aby tę kwestię przestać dyskutować w zaciszu gabinetów dyplomatycznych. Trzeba ją postawić na forum najważniejszego gremium unijnego i przyjąć rezolucję, w której będą wyraźne słowa potępienia wobec tego, jak zachowuje się rząd holenderski, chowając głowę w piasek w tej kwestii, albo wręcz przyzwalając na tego typu praktyki - powiedział europoseł na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Podkreślił, że w rezolucji ma znaleźć się także wezwanie Komisji Europejskiej, aby sprawdziła prawo holenderskie pod kątem jego zgodności z trzema dyrektywami: tzw. antydyskryminacyjną, o swobodnym przepływie osób i dyrektywą o ochronie danych osobowych.

- Naszym zdaniem portal partii Geerta Wildersa, wobec którego rząd holenderski zachowuje zadziwiającą i niepokojącą powściągliwość, narusza te trzy dyrektywy - powiedział wiceszef PE. Rezolucja ma być głosowana w przyszłym tygodniu.

Sytuacja dojrzała do tego, aby tę kwestię przestać dyskutować w zaciszu gabinetów dyplomatycznych. Trzeba ją postawić na forum najważniejszego gremium unijnego i przyjąć rezolucję, w której będą wyraźne słowa potępienia wobec tego, jak zachowuje się rząd holenderski, chowając głowę w piasek w tej kwestii, albo wręcz przyzwalając na tego typu praktyki. Jacek Protasiewicz (PO)

Obraźliwy portal

Partia na rzecz Wolności (PVV) uruchomiła portal 8 lutego. W górnej części strony zainstalowano flesz, w którym pojawiają się skany z tytułów prasowych negatywnie mówiących o imigrantach.

Pod spodem znajduje się specjalny formularz, gdzie można wpisywać skargi. Oprócz części opisowej jest też lista zachowań imigrantów, na które skarży się dana osoba, m.in. "hałasowanie" i "pijaństwo". Trzeba tylko przy nich zaznaczyć "tak" lub "nie".

- Portal ma służyć zbadaniu negatywnych zjawisk, jakie nasiliły się wraz z imigracją, takich jak przestępczość, alkoholizm, narkomania czy porzucanie śmieci - przekonywał deputowany PVV Ino van den Besselaar.

Na stronie można przeczytać, że odkąd w maju 2007 roku Holandia otworzyła swój rynek pracy dla nowych państw członkowskich UE, w tym Polski, do kraju przybyło ok. 200 000-350 000 imigrantów zarobkowych.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24