Świat

Parlament Europejski do Rosji

Świat

TVN24 

Rezolucja Parlamentu Europejskiego wzywa Moskwę do rozpoczęcia rozmów o partnerstwie i współpracy. Eurodeputowani wyrazili też swoje zaniepokojenie stanem przestrzegania praw człowieka w Rosji.

W uchwalonej w środę rezolucji Parlament Europejski zaapelował do Rosji o stworzenie wspólnie z Unią Europejską warunków niezbędnych do szybkiego rozpoczęcia negocjacji na temat nowego Porozumienia o Partnerstwie i Współpracy. Podkreślono w niej, że jednym z tych warunków jest zniesienie rosyjskiego embarga na import polskich towarów rolnych.

Eurodeputowani wyrazili zaniepokojenie obecną sytuacją w Rosji w dziedzinie przestrzegania praw człowieka, demokracji, wolności słowa oraz prawa obywateli do sprzeciwiania się władzom i rozliczania ich z podejmowanych działań.

W rezolucji podsumowującej wyniki październikowego szczytu UE-Rosja w Portugalii zaapelowano o zintensyfikowanie dialogu między UE i Rosją w tych kwestiach, a także w sprawie sytuacji mniejszości etnicznych w Rosji.

Parlament Europejski wezwał też Rosję do przestrzegania praw obywateli do zrzeszania się i do pokojowych demonstracji. Podkreślono, że wolność środków masowego przekazu będzie miarą oceny i uznania zbliżających się wyborów za wolne i uczciwe.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24