Parlament Europejski bez przewodniczącego. Schulz rezygnuje

Martin Schulz stanie na czele frakcji socjalistówThe Council of the European Union

Niemiecki socjaldemokrata Martin Schulz ustąpił w środę z funkcji przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, aby móc stanąć na czele frakcji socjalistów i prowadzić negocjacje w sprawie wyboru nowego szefa Komisji Europejskiej oraz obsady innych stanowisk.

Jak poinformował europarlament, Schulz został już w środę wybrany na przewodniczącego swojej frakcji. Był on szefem PE przez minione 2,5 roku, czyli w drugiej połowie upływającej kadencji europarlamentu. Do czasu wyboru nowego przewodniczącego, co ma nastąpić 1 lipca, obowiązki szefa PE pełnić będzie pierwszy wiceprzewodniczący, centrolewicowy europoseł z Włoch Gianni Pittella.

Był kandydatem na szefa KE

W czasie kampanii przed majowymi eurowyborami Martin Schulz był wiodącym kandydatem europejskich socjalistów i zarazem pretendentem do funkcji przewodniczącego nowej Komisji Europejskiej. Wybory wygrała jednak centroprawicowa Europejska Partia Ludowa, a pozostałe ugrupowania uznały, że to jej kandydat, były premier Luksemburga Jean-Claude Juncker, powinien jako pierwszy spróbować pozyskać poparcie większości dla swojej kandydatury. Schulz ma jednak nadzieję, że w ramach nowego rozdania w unijnych instytucjach przypadnie mu inne wysokie stanowisko. Były szef frakcji socjalistów i demokratów w PE Hannes Swoboda ocenił we wtorek, że najlepszym rozwiązaniem byłoby objęcie przez Schulza funkcji wiceprzewodniczącego KE z ważną teką gospodarczą. Jednak decyzja o tym, kto będzie nowym niemieckim komisarzem należy do rządu w Berlinie. Chadecy z partii kanclerz Angeli Merkel chcą, by w KE nadal zasiadał wywodzący się z tej partii Guenther Oettinger, obecny komisarz ds. energii. Z kolei współrządząca w Berlinie Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) chce ważnej teki w KE dla Schulza.

Socjaliści poprą Junckera?

Socjaldemokraci uzależniają swoje poparcie dla Junckera m.in. od jego zgody na rozluźnienie zasad dyscypliny finansowej w UE i odejście od rygorystycznej polityki zaciskania pasa jako metody walki z kryzysem. Swoboda poinformował, że trwają prace nad propozycjami uelastycznienia unijnego Paktu Stabilności i Wzrostu, który zawiera zasady dyscypliny budżetowej. Według Swobody jedną z propozycji jest odliczanie wydatków na ważne inwestycje publiczne od deficytu budżetowego. Te pomysły mają zostać omówione na szczycie UE w przyszłym tygodniu. Ich przyjęcie może skłonić socjaldemokratycznych przywódców, jak premier Włoch Matteo Renzi do poparcia kandydatury Junckera na szefa KE.

Wielka Brytania na czele przeciwników Junckera

Kandydaturę Junckera stanowczo odrzuca Wielka Brytania, wspierana przez Szwecję, Holandię i Węgry. Brytyjski premier David Cameron uważa byłego premiera Luksemburga za zwolennika zbyt głębokiej integracji i osobę zagrażającą jego planom zreformowania więzi Wielkiej Brytanii z UE. W kuluarowych rozmowach Cameron ostrzegał, że ewentualne poparcie Junckera przez większość przywódców państw unijnych mogłoby zdestabilizować brytyjski rząd, co przyspieszyłoby referendum w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w UE.

Autor: kło//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: The Council of the European Union

Tagi:
Raporty: