Świat

Polska para prezydencka już w USA

Świat

Andrzej Duda z małżonką już w Waszyngtonie
Andrzej Duda z małżonką już w Waszyngtonietvn24
wideo 2/29

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda wylądowali we wtorek rano czasu polskiego w Waszyngtonie, gdzie złożą oficjalną wizytę w Białym Domu. Głównymi jej punktami mają być rozmowa w cztery oczy prezydentów Polski i USA, spotkanie obu par prezydenckich, wspólna konferencja prasowa Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. O godzinie 17.30 w TVN24 i TVN24 BiS rozpocznie się wydanie specjalne.

Prezydenci będą rozmawiać o działaniach Inicjatywy Trójmorza, współpracy w dziedzinach bezpieczeństwa: militarnego i energetycznego oraz współpracy biznesowej.

Według programu wizyty pary prezydenckiej w Waszyngtonie rozpocznie się ona około południa czasu lokalnego, czyli o godzinie 18 czasu polskiego, od powitania Andrzeja Dudy wraz z małżonką przez Donalda Trumpa i Melanię Trump w Białym Domu.

Następnie w Gabinecie Owalnym odbędą się rozmowy obu par prezydenckich, a potem Andrzej Duda i Donald Trump będą rozmawiać w cztery oczy - początek tego spotkania o 18.30 czasu polskiego.

"USA szukają partnerów i nowych rynków zbytu"

- Myślę, że pan prezydent Trump będzie chciał ode mnie usłyszeć o tym, co działo się dzisiaj, bo był bardzo zainteresowany Inicjatywą Trójmorza i przecież przyjechał w zeszłym roku na szczyt Trójmorza w Warszawie właśnie dlatego, że bardzo mu się spodobało to, że współpracujemy ze sobą, że jesteśmy razem, że pokazujemy tę jedność i że są możliwości rozwojowe - mówił w poniedziałek prezydent Duda.

- Na pewno będziemy rozmawiać o bezpieczeństwie, także energetycznym, na pewno będziemy rozmawiali o współpracy w tym zakresie, na pewno będziemy rozmawiali o tym, co naturalne, jak najlepiej zapewnić bezpieczeństwo militarne, na pewno będziemy też rozmawiali o współpracy biznesowej, gdzie to Trójmorze - i w zakresie energii i w zakresie w ogóle biznesu - ma dla USA duże znaczenie, co mnie ogromnie cieszy - dodał prezydent.

Podkreślił, że "USA, co naturalne, szukają partnerów i nowych rynków zbytu". - I tu rozwijająca się dynamicznie Europa Środkowa została dostrzeżona i jest to szansa dla Stanów Zjednoczonych i dla nas - zaznaczył Duda.

Po tej rozmowie odbędzie się spotkanie delegacji Polski i USA. W spotkaniu ze strony amerykańskiej uczestniczyć mają też między innymi wiceprezydent USA Mike Pence oraz sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Konferencja prasowa prezydentów ma się odbyć około godziny 14 (około 20 czasu polskiego).

Wizyta Andrzeja Dudy w Białym Domu będzie pierwszą za kadencji obecnych prezydentów Polski i USA. Podczas wizyty prezydentowi Polski będzie towarzyszył między innymi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Wizyta w Senacie, bankiet w ambasadzie

Po wizycie w Białym Domu Duda odwiedzi Senat USA, gdzie spotka się z przedstawicielami polskiej grupy parlamentarnej, złoży też wieniec na Grobie Nieznanych Żołnierzy na Cmentarzu Narodowym w Arlington oraz na grobie Jana Karskiego w Mount Olivet Cemetery.

Na zakończenie wizyty para prezydencka weźmie udział w przyjęciu wydanym przez ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, który przed dwoma tygodniami uczestniczył w Waszyngtonie w uroczystościach żałobnych po śmierci senatora Johna McCaina, poinformował wówczas polskich dziennikarzy, że "fundamentalnymi tematami" zbliżającego się spotkania prezydentów Polski i USA będzie współpraca w dziedzinie militarnej, energetycznej oraz inwestycje amerykańskie w Polsce.

Szczerski: w Waszyngtonie rozmowa w cztery oczy Duda-Trump
Szczerski: w Waszyngtonie rozmowa w cztery oczy Duda-Trumptvn24

Autor: tmw//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Prezydenta

Tagi:
Raporty: