Świat

Para prezydencka w Strefie Zero. Wcześniej wizyta na giełdzie

Świat

tvn24Para prezydencka oddała hołd ofiarom zamachów na World Trade Center

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Duda oddali w środę hołd ofiarom zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku. Odwiedzili też Strefę Zero (Ground Zero), miejsce, w którym stały gmachy WTC, oraz złożyli kwiaty pod tzw. Survivor Tree.

"Survivor Tree" – "Drzewo Przetrwania" – to grusza wyciągnięta z ruin World Trade Centre w opłakanym stanie, którą przywrócili do życia nowojorscy ogrodnicy. Drzewo zostało na nowo posadzone w Strefie Zero w 2010 roku.

Duda: biznesmeni chwalili Polaków

Wcześniej prezydencka para prezydencka zwiedziła Giełdę Nowojorską, a prezydent zamknął jej środową sesję. Wizyta w Strefie Zero była ostatnim punktem wizyty pary prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych.

Na briefingu prasowym dla polskich mediów prezydent podsumował swój pobyt w Stanach Zjednoczonych. Mówił między innymi o jego aspekcie gospodarczym. Przypomniał, że w poniedziałek spotkał się z przedsiębiorcami z Izby Handlowej USA. Wieczorem tego samego dnia, podczas kolacji, rozmawiał z przedsiębiorcami z Amerykańsko-Polskiej Rady Biznesu. Byli wśród nich przedstawiciele największych amerykańskich firm, które inwestują w Polsce.

- Bardzo dobre spotkanie, w bardzo dobrej atmosferze i przede wszystkim z bardzo dobrą konkluzją. Po pierwsze inwestorzy dobrze się czują w Polsce, po drugie bardzo chwalili Polaków, z którymi współpracują (…). Przede wszystkim mówili, że chcą dalej inwestować w Polsce, że chcą rozwijać swoje przedsięwzięcia gospodarcze w naszym kraju, do czego ich zachęcałem – mówił prezydent.

Jak dodał, mówił też o planie wicepremiera Mateusza Morawieckiego i zapewniał, że polski rząd będzie starał się tworzyć jak najlepsze warunki do prowadzenia biznesu w naszym kraju.

Prezydent zaznaczył, że istotnym tematem tego spotkania była też kwestia odbudowy w Polsce szkolnictwa zawodowego. - Program odbudowy szkolnictwa zawodowego zakłada konieczność współpracy pomiędzy szkołą a firmą, tak by firma mogła dla siebie szkolić przyszłe kadry. Byli tym bardzo zainteresowani – relacjonował prezydent.

Pierwsza dama na zakupach?

Prezydent był też pytany o program wizyty w USA pierwszej damy oraz o to, czy "robiła zakupy i czy sprawdzał już stan karty kredytowej".

- Nie mam w zwyczaju sprawdzać karty kredytowej, żona jest osobą bardzo mądrą i wie doskonale, jakie wydatki może poczynić. Zawsze kupuje po prostu to, co jest jej potrzebne – mówił prezydent.

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła m.in. Polską i Słowiańską Federalną Unię Kredytową (Polish and Slavic Federal Credit Union). Razem z prezydentem wzięła też udział w kolacji wydanej przez Baracka i Michelle Obamów dla przywódców przybyłych na 71. Sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Autor: mm/ja / Źródło: PAP