Mieszkańcy Wyspy Bougainville'a opowiedzieli się za niepodległością

TVN24

Google EarthMieszkańcy Wyspy Bougainville'a opowiedzieli się za niepodległością

Mieszkańcy Wyspy Bougainville'a, wchodzącej w skład Papui-Nowej Gwinei, w referendum mieli do wyboru niepodległość lub większą autonomię. Niemal wszyscy głosujący - 98 procent - opowiedzieli się za pierwszą opcją. Referendum nie jest wiążące, ale papuaskie władze podkreślają, że jego wynik "wiele znaczy także dla reszty kraju".

Wynik referendum nie oznacza, że wyspa stanie się od razu niepodległym państwem. Referendum, w którym 98 procent spośród 187 067 głosujących poparło niezależność, było bowiem niewiążące.

"Dajmy Papui-Nowej Gwinei czas na oswojenie się"

Następnym krokiem mają być negocjacje, które władze Wyspy Bougainville'a odbędą z władzami Papui-Nowej Gwinei. Ostateczną decyzję podejmie papuaski parlament, o czym świętującym wyniki mieszkańcom przypomniał Puka Temu, minister ds. Wyspy Bougainville'a.

Jak powiedział, w najbliższych dniach oświadczenie w sprawie dalszych kroków wyda premier James Marape.

- Ten wynik wiele znaczy także dla reszty kraju, to zapowiedź zmian politycznych. W związku z tym proszę, dajmy Papui-Nowej Gwinei czas na oswojenie się z tą decyzją - dodał minister.

O niepodległość walczyli z bronią w ręku

W latach 80. ubiegłego wieku wyspa stała się areną walk między domagającą się niepodległości Rewolucyjną Armią Bougainville (BRA), a wojskami rządowymi. Walki trwały do końca lat 90. i zakończyły się oficjalnym rozejmem w 2001 roku po interwencji rządu Australii. Konflikt kosztował życie ok. 20 tys. osób.

To właśnie w wyniku tego porozumienia Wyspa Bougainville'a stała się autonomiczną prowincją Papui-Nowej Gwinei

W 2005 r. na wyspie odbyły się pierwsze wybory do autonomicznego parlamentu, które wygrał Ludowy Kongres Bougainville, który opowiadał się za niepodległością. Pierwszym szefem autonomicznego rządu został przywódca partii Joseph Kabui.

Wyspa Bougainville'a

Wyspa Bougainville'a to największa wyspa w archipelagu Wysp Salomona. Znajdują się tam bogate złoża miedzi i złota.

Nazwę wyspa otrzymała w XVIII wieku na cześć francuskiego żeglarza Louisa Antoine'a de Bougainville'a.

Wyspa Bougainville'a
Google Maps

Autor: ft//rzw / Źródło: PAP, Guardian