Papież znów o rodzinach wielodzietnich: nie one są główną przyczyną ubóstwa

Papież znów o rodzinach wielodzietnich: nie one są główną przyczyną ubóstwa
ENEXPapież Franciszek podczas audiencji w Watykanie

Papież Franciszek powiedział w środę, że uproszczeniem jest opinia, że rodziny wielodzietne są przyczyną ubóstwa. Jako główną wskazał system gospodarczy.

Podczas audiencji generalnej w Watykanie Franciszek podsumowując swą pielgrzymkę na Sri Lankę i Filipiny odniósł się ponownie do jednego z tematów swej rozmowy z dziennikarzami na pokładzie samolotu lecącego z Manili do Rzymu; mówił wówczas m.in., że katolicy nie muszą mieć dużo dzieci. “Słyszałem, że rodziny wielodzietne i wysoki wskaźnik urodzeń są jedną z przyczyn ubóstwa. Wydaje się, że to opinia uproszczona. Mogę powiedzieć, możemy powiedzieć wszyscy, że główną przyczyną ubóstwa jest system gospodarczy, który usunął człowieka z centrum i na jego miejscu umieścił bożka pieniądza” - oświadczył papież zwracając się do uczestników audiencji w Auli Pawła VI. Na słowa te zareagowali długim aplauzem.

System, który "wyklucza"

Następnie papież dodał: „System gospodarczy, który wyklucza, wyklucza zawsze, wyklucza dzieci, starszych ludzi, wyklucza młodzież, bezrobotnych i który tworzy kulturę odrzucenia, w jakiej żyjemy i sprawia, że jesteśmy przyzwyczajeni do widoku ludzi odrzuconych, to jest główny powód ubóstwa, a nie wielodzietne rodziny”. Franciszek podkreślił, że w Manili z radością obserwował wielodzietne rodziny, które „przyjmują dzieci jak dar Boży”. „One wiedzą, że każde dziecko jest błogosławieństwem” - zauważył.

Papież mówił także o ofiarach niedawnych manifestacji w Nigrze, gdzie w ostatnich dniach doszło do wymierzonych w chrześcijan gwałtownych manifestacji i wystąpień muzułmanów przeciwko karykaturom Mahometa, zamieszczonym w najnowszym numerze francuskiego tygodnika „Charlie Hebdo”, wydanym po zamachu w Paryżu. W tym afrykańskim kraju zginęło 10 osób, spalono 45 kościołów chrześcijańskich.

“Nie można prowadzić wojny w imię Boga"

Mówiąc o wydarzeniach w Nigrze Franciszek stwierdził: „Dopuszczono się tam brutalności wobec chrześcijan, dzieci, kościołów”. Wzywając do modlitwy za ofiary zaapelował o pojednanie oraz pokój i dodał: “niech nigdy uczucia religijne nie stają się okazją do przemocy, nadużyć i zniszczenia”. “Nie można prowadzić wojny w imię Boga, niech jak najszybciej przywrócony zostanie wzajemny szacunek i pokojowe współżycie” - powiedział Franciszek. Zwracając się do Polaków podziękował za duchowe wsparcie jego podróży na Sri Lankę i na Filipiny i nawiązał do trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. „Jego mottem – przypomniał - jest prośba Jezusa skierowana do Samarytanki: Daj mi pić! . „Niech rozważanie tej ewangelicznej sceny będzie dla was okazją do jeszcze głębszego poznania tradycji bratnich Kościołów, do dialogu i wspólnej modlitwy o pełną jedność wyznawców Chrystusa” - zachęcił Polaków.

Autor: /ja

Pozostałe wiadomości