Świat

Papież: Zbrodnię na Wołyniu podyktowała nacjonalistyczna ideologia

Świat


Podczas spotkania z wiernymi w niedzielę na modlitwie Anioł Pański papież Franciszek zwrócił się do uczestników trwających w Łucku na Ukrainie uroczystości w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej. Zbrodnię tę podyktowała "nacjonalistyczna ideologia" - powiedział papież.

W czasie spotkania z wiernymi w Castel Gandolfo papież mówił po włosku: - Łączę się w modlitwie z duchowieństwem i wiernymi Kościoła na Ukrainie, zgromadzonymi w katedrze w Łucku na mszy za dusze ofiar w 70. rocznicę rzezi wołyńskiej.

"Nacjonalistyczna ideologia"

- Czyny te, podyktowane nacjonalistyczną ideologią w tragicznym kontekście II wojny światowej, spowodowały dziesiątki tysięcy ofiar i zraniły braterstwo dwóch narodów, polskiego i ukraińskiego - powiedział Franciszek. - Bożej miłości zawierzam dusze ofiar, a dla ich narodów proszę o łaskę głębokiego pojednania i pogodnej przyszłości w nadziei i szczerej współpracy dla wspólnego budowania Królestwa Bożego.

Było to pierwsze od początku pontyfikatu spotkanie Franciszka z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w podrzymskiej papieskiej rezydencji Castel Gandolfo. Przybyło na nie około 20 tysięcy osób. Wśród obecnych był nowy ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka.

Autor: pk//gak / Źródło: PAP

Raporty: