Świat

Franciszek odwiedzi państwa bałtyckie. "Historyczna wizyta"

Świat


Papież Franciszek odwiedzi w dniach 22-25 września Litwę, Łotwę i Estonię - ogłosił w piątek rzecznik Watykanu Greg Burke. Tym samym potwierdził wcześniejsze informacje o planach takiej podróży do republik bałtyckich. - To będzie historyczna wizyta – oceniła prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

W wydanym oświadczeniu watykański rzecznik napisał, że papież pojedzie do krajów bałtyckich na zaproszenie ich głów państw oraz biskupów. Poinformował, że Franciszek odwiedzi Wilno i Kowno na Litwie, Rygę i Agłonę (Aglonę) na Łotwie oraz Tallin w Estonii. Szczegółowy program papieskiej podróży zostanie ogłoszony później - wyjaśniono.

Hasłem wizyty będzie "Jezus Chrystus naszą nadzieją”.

Historyczne wydarzenie

"Wizyta papieża jest wydarzeniem historycznym" - czytamy w komunikacie prasowym urzędu prezydenta Litwy.

Zaznacza się w nim, że "Watykan nigdy nie uznał okupacji naszego państwa, zdecydowanie popierał walkę Litwy o niepodległość i pomógł w przekazywaniu światu informacji o rzeczywistej sytuacji” w czasach okupacji radzieckiej. Według prezydent Grybauskaite "wsparcie Stolicy Apostolskiej jest ważne również w dobie obecnej, gdy społeczeństwo przeżywa problemy przemocy, wyobcowania, uzależnienia i samobójstw”. "Przykład Kościoła katolickiego i jego solidarność są bardzo ważne w drodze wzmacniania kontaktów społecznych, udzielania pomocy osobom jej potrzebujących” - wskazano. W komunikacie zaznacza się, że "papież Franciszek jest autorytetem moralnym dla miliona wiernych, głosi solidarność, miłość bliźniego i pokój”.

"Ojciec Święty nieraz apelował o przerwanie agresji na Ukrainie, o rozwiązywanie konfliktów w sposób pokojowy, a także o wspieranie osób cierpiących z powodu wojen” - napisano.

Wilno będzie jednym z punktów programu papieskiej wizytyShutterstock

25 lat od wizyty św. Jana Pawła II

W tym roku Litwa, Łotwa i Estonia obchodzą stulecie niepodległości i z tej okazji władze zapraszały Franciszka. Ponadto przypomina się, że w 2018 roku przypada 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Trockiej, patronki Litwy. We wrześniu minie zaś 25 lat od wizyty św. Jana Pawła II w trzech krajach bałtyckich, po tym jak odzyskały one niepodległość po rozpadzie ZSRR. We wstępnym programie wizyty papieża jest Agłona, ważny ośrodek maryjny na Łotwie z bazyliką, związany z polską historią. W czasach carskich w dawnym budynku klasztoru dominikanów więziono księży. W 1980 roku tamtejszemu kościołowi św. Jan Paweł II nadał status bazyliki.

Autor: MR/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: