Świat

Papież spotkał się z ofiarami księży-pedofilów

Świat

Aktualizacja:
aptnBenedykt XVI pożegnał się z Australią

Benedykt XVI zakończył wizytę w Australii. W ostatnim dniu swego pobytu w Sydney rozmawiał z ofiarami molestowania w australijskim kościele. Było to niezapowiadane wcześniej spotkanie, które, według relacji, przebiegło w klimacie "głębokiego wzruszenia".

Podczas uroczystego pożegnania w hangarze lotniska papież nie krył zadowolenia z przebiegu Światowych Dni Młodzieży. Uroczystości, w których uczestniczył, nazwał "wielkim świętowaniem młodości i tego, czym jest Kościół". Udzielił także błogosławieństwa wszystkim Australijczykom.

W rewanżu premier Australii Kelvin Rudd żegnając Benedykta XVI powiedział: "W tym tygodniu, Wasza Świątobliwość, czujemy, że stałeś się jednym z nas".

"Pocieszał i zapewniał o swej bliskości"

Jak informowało wcześniej watykańskie biuro prasowe, papież w poniedziałek "wysłuchał opowieści swych rozmówców, pocieszał ich i zapewnił o swej bliskości."

Do spotkania Benedykta XVI z dwiema kobietami i dwoma mężczyznami, molestowanymi w dzieciństwie przez duchownych, doszło w Cathedral House, gdzie papież mieszkał przez kilka ostatnich dni. Zaproszone osoby uczestniczyły w prywatnej porannej mszy świętej, odprawionej przez papieża.

Spotkanie nie było zapowiadane

Watykan informując o niezapowiadanym wcześniej spotkaniu z ofiarami księży-pedofilów podkreślił: "Tym ojcowskim gestem Ojciec Święty pragnął okazać jeszcze raz swoją troskę o wszystkich, którzy ucierpieli z powodu nadużyć seksualnych". Według relacji Watykanu, wszystko przebiegło "w klimacie szacunku, duchowości i głębokiego wzruszenia".

"Robię pauzę, by uznać wstyd"

W Australii zapadło dotychczas 107 wyroków w sprawie nadużyć seksualnych ze strony księży, a inne sprawy są w toku. Benedykt XVI przeprosił w sobotę za wykorzystywanie seksualne przez australijskich duchownych. Podczas spotkania z wiernymi w Sydney powiedział, że odpowiedzialni za tę sytuację powinni zostać postawieni przed wymiarem sprawiedliwości. - Pragnę zrobić pauzę, by uznać wstyd, jaki wszyscy odczuliśmy w rezultacie nadużyć seksualnych wobec nieletnich ze strony niektórych księży i duchownych w tym kraju - powiedział. CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: aptn