Świat

Papież przyjął rezygnację "luksusowego" biskupa

Świat


Watykan ogłosił w środę, że przyjął dymisję, złożoną w październiku 2013 roku przez biskupa Limburga w Niemczech Franza-Petera Tebartza-van Elsta, oskarżanego o szastanie pieniędzmi i wydanie milionów euro na budowę rezydencji z kościelnego funduszu pomocy.

Ustępujący biskup otrzyma w stosownym czasie inne zadanie - poinformowano w wydanej nocie. W komunikacie mowa jest o tym, że Kongregacja do spraw Biskupów uważnie przestudiowała raport na temat okoliczności budowy ośrodka diecezjalnego St. Nikolaus, gdzie doszło do nieprawidłowości. Stolica Apostolska uznała, że w diecezji doszło do sytuacji, która "uniemożliwia pełnienie owocnej posługi przez biskupa Franza-Petera Tebartza-van Elsta" i dlatego przyjęła jego dymisję - głosi nota rozpowszechniona przez watykańskie biuro prasowe.

Zbudował luksusową rezydencję

Administratorem apostolskim w Limburgu został biskup Manfred Grothe. "Ojciec Święty prosi duchowieństwo i wiernych z diecezji w Limburgu o to, aby decyzję Stolicy Apostolskiej przyjęli z posłuszeństwem i by zechcieli zaangażować się na rzecz przywrócenia klimatu miłości i pojednania" - podkreślił Watykan. Wcześniej na jaw wyszło, że biskup Tebartz-van Elst wykorzystał środki z funduszu pomocy dla wielodzietnych rodzin na budowę swej luksusowej rezydencji, która kosztowała ponad 30 milionów euro.

Autor: /jk / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości