Papież przeprosił za pedofilię w Kościele. Przez ponad 3 godziny rozmawiał z ofiarami

Świat


Papież Franciszek podczas mszy z udziałem ofiar pedofilii w poniedziałek w Watykanie poprosił o przebaczenie za przestępstwa wykorzystywania seksualnego, których dopuścili się niektórzy księża i biskupi. Czyny te papież nazwał "profanacją oblicza Boga".

Franciszek przeprosił także za zaniedbania Kościoła związane z niedostateczną reakcją na sygnały o wykorzystywaniu dzieci. W homilii w czasie porannej mszy w Domu Świętej Marty Franciszek powiedział, zwracając się do obecnych sześciu ofiar pedofilii: W obliczu Boga i jego ludu głęboko ubolewam z powodu grzechów i ciężkich przestępstw wykorzystywania seksualnego, popełnionych przez przedstawicieli kleru wobec was i pokornie proszę o przebaczenie. - Proszę również o przebaczenie grzechów zaniedbania ze strony przywódców Kościoła, którzy nie odpowiedzieli w odpowiedni sposób na doniesienia o wykorzystywaniu przedstawione przez rodziny i tych, którzy padli ofiarą wykorzystywania - podkreślił papież. Przyznał, że to wywołało dalsze cierpienia ofiar i naraziło na niebezpieczeństwo innych nieletnich.

Indywidualne rozmowy z ofiarami

W poniedziałek papież rozmawiał również przez ponad trzy godziny z sześcioma ofiarami pedofilii. Trzy kobiety i trzech mężczyzn z W. Brytanii, Niemiec i Irlandii uczestniczyło w porannej mszy papieskiej.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi poinformował dziennikarzy, że sześć osób przybyło do Domu Świętej Marty w niedzielę. Już wtedy grupa ta została powitana podczas kolacji przez Franciszka. W poniedziałkowy poranek osoby te uczestniczyły w mszy w kaplicy domu, w którym mieszka papież. Potem zjadły z Franciszkiem śniadanie. O godzinie 9 rozpoczęły się indywidualne rozmowy papieża z każdą z sześciu osób. Zakończyły się one po ponad trzech godzinach - wyjaśnił ks. Lombardi. Zapewnił, że u przybyłych widział wzruszenie i głęboką wdzięczność.

Pierwsze takie spotkanie Franciszka

Było to pierwsze spotkanie Franciszka z ofiarami pedofilii - dorosłymi, molestowanymi w dzieciństwie przez przedstawicieli duchowieństwa. Z ofiarami rozmawiał wcześniej kilka razy Benedykt XVI podczas swych zagranicznych podróży, między innymi w Australii i na Malcie. Wyjątkowość poniedziałkowego wydarzenia - jak zauważa portal Vatican Insider - polega na tym, że tym razem papież widział się z ofiarami nie przy okazji pielgrzymki, ale w swoim watykańskim domu. Spotkanie zorganizowano w związku z rozpoczętymi w niedzielę w Watykanie obradami Komisji ds. Ochrony Nieletnich, powołanej przez papieża w celu opracowania metod walki z pedofilią w Kościele i przeciwdziałania jej. W skład komisji wchodzi m.in. była premier i była ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka. W gremium tym jest też ofiara wykorzystywania, Irlandka Marie Collins. Włoskie media przypominają, że do wizyty ofiar pedofilii u Franciszka doszło kilka dni po głośnej sprawie skazania przez sąd kanoniczny w Kongregacji Nauki Wiary byłego nuncjusza apostolskiego na Dominikanie arcybiskupa Józefa Wesołowskiego, oskarżonego o czyny pedofilii. Sąd pierwszej instancji zdecydował o karnym wyrzuceniu go ze stanu kapłańskiego.

Autor: kg//gak/zp / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: