Świat

Franciszek będzie z "największą surowością" traktował księży, którzy "zdradzili misję Kościoła"

Świat


Papież Franciszek poprosił ofiary księży pedofilii o przebaczenie. Prośba została zawarta w przedmowie do książki autorstwa mężczyzny, który jako dziecko był wykorzystywany seksualnie przez zakonnika - poinformował niemiecki dziennik "Bild".

"Bild" opublikował w środę wstęp napisany przez papieża.

Autorem książki jest Szwajcar Daniel Pittet, który przez cztery lata był gwałcony i zmuszany do zdjęć pornograficznych przez duchownego z zakonu kapucynów - napisał tabloid. Według dziennika, sam papież namawiał go do opisania traumatycznych przeżyć.

Jako pierwsza słowa papieża ze wstępu do książki opublikowała w lutym włoska gazeta "La Repubblica".

"Cenne i odważne" świadectwo

"Świadectwo 58-letniego dziś Pitteta jest 'konieczne, cenne i odważne', ponieważ publiczne mówienie o tym co przeżyli, jest dla ofiar przemocy seksualnej 'wielkim wyzwaniem'" - napisał Franciszek. Papież poznał Pitteta w 2015 roku w Watykanie.

"Nie mogłem pojąć, że ten głęboko wierzący chrześcijanin został wykorzystany seksualnie właśnie przez zakonnika. Ale on o tym mi opowiedział. Historia jego cierpienia głęboko mnie poruszyła. Zrozumiałem, jakie straszne szkody wyrządza seksualne wykorzystanie i jak długą i bolesną drogę muszą przejść ofiary" - napisał papież.

"Cieszę się, że świadectwo Daniela zostanie udostępnione innym ludziom, aby wszyscy zrozumieli, jak głęboko zło może wtargnąć nawet do serca sługi Kościoła" - czytamy w przedmowie.

Franciszek zaznaczył, że niektóre ofiary seksualnej przemocy w późniejszym wieku odebrały sobie życie. "Ci zmarli obciążają moje serce i moje sumienie, a także całego Kościoła. Wobec ich rodzin chcę wyrazić moją miłość i mój ból i chcę pełen pokory prosić o przebaczenie" - napisał papież.

Jego zdaniem czyny takie są ""absolutną potwornością" i "strasznym grzechem", który zaprzecza wszystkiemu, czego uczy Kościół.

Prośba o przebaczenie

Franciszek przypomniał, że będzie z "największą surowością" traktował księży, którzy "zdradzili misję Kościoła". Podkreślił, że dotyczy to także biskupów i kardynałów, jeżeli chronili księży popełniających przestępstwa.

W przedmowie do książki Pitteta papież cytuje słowa autora: "Wielu ludzi nie może zrozumieć, że nie czuję nienawiści (do sprawcy). Przebaczyłem mu i zbudowałem swoje życie na fundamencie tego przebaczenia".

Włoskie media i watykaniści podkreślają, że za sprawą środowej publikacji w niemieckiej gazecie przypomniano opinii publicznej na świecie, jak kategorycznie papież Franciszek potępia skandal pedofilii w Kościele prosząc ofiary o przebaczenie.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości