Świat

Papież: prezerwatywy zwiększają problemy

Świat

 
PAP/EPAPapież Benedykt XVI rozpoczął we wtorek pielgrzymkę do Afryki

- Epidemii AIDS nie można pokonać poprzez dystrybucję prezerwatyw, bo te zwiększają problemy - mówił Benedykt XVI podczas konferencji prasowej zorganizowanej w samolocie. Papież rozpoczął właśnie pielgrzymkę do Afryki.

To jest tragedia, której nie można przezwyciężyć tylko pieniędzmi, nie można pokonać dystrybucją prezerwatyw, które wręcz zwiększają problemy

Encyklika z przesłaniem na kryzys

Papież zaapelował również do wspólnoty międzynarodowej o to, by nie dopuściła do dalszego pogrążenia Afryki w ubóstwie w rezultacie obecnego kryzysu.

- Obecny kryzys gospodarczy jest produktem deficytu etyki - ocenił. Ujawnił, że poruszy tę kwestię w swej najnowszej encyklice społecznej. - Jest prawie gotowa, ale nadeszła globalna recesja i musieliśmy ją przeredagować, by zaproponować przesłanie ludzkości w tych okolicznościach - wyznał Benedykt XVI.

"To jest mit"

Podczas krótkiej rozmowy z dziennikarzami papież odniósł się także do sprawy lefebrystów. Jak zapewnił w "żadnym razie nie czuje się sam" w swoim stanowisku wobec biskupów. - Prawdę mówiąc muszę uśmiechnąć się wobec tego mitu samotności - dodał.

Pielgrzymka po Afryce

Miała to być odpowiedź papieża, na pytanie dziennikarzy, czy nie czuje się osamotniony w rezultacie kryzysu do jakiego doszło po zdjęciu ekskomuniki z biskupów lefebrystów.

- Samotność? Oczywiście, że nie. Jestem otoczony przyjaciółmi w kręgu ścisłych współpracowników - mówił Benedykt XVI.

Papież Benedykt XVI we wtorek rano wyruszył na pierwszą pielgrzymkę do Afryki. Podczas kilkudniowej wizyty ma odwiedzić Kmerun i Angolę. Powrót do Watykanu planowany jest na 23 marca.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA