Świat

Papież potępia "promocję aborcji"

Świat


Papież Benedykt XVI w liście do kenijskich biskupów stwierdził, że międzynarodowe organizacje są odpowiedzialne za "promocję aborcji" w Afryce. Winę za szerzenie się chorób przenoszonych drogą płciową głowa Kościoła katolickiego zrzuciła na "zaburzone wyobrażenie" małżeństwa i rodziny.

Papież skrytykował organizacje praw człowieka, takie jak Amnesty International, które popierają prawo afrykańskich kobiet do aborcji, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub zagraża życiu kobiety. AI miało na myśli konkretnie Darfur, gdzie gwałcone są setki kobiet, uwikłanych w okrutną wojnę domową.

- Ta bezpośrednia destrukcja niewinnego życia nie może być usprawiedliwiona, niezależnie od tego, jak ciężkie są okoliczności - napisał znany z konserwatywnych poglądów Benedykt XVI, zwany w przeszłości "pancernym kardynałem". Chociaż Watykan nie wskazuje, kogo miał na myśli, to nie ulega wątpliwości, że organizacja "promująca aborcję" to Amnesty Intarnetional.

"Zaburzone wyobrażenie" przyczyną nieszczęść Papież potępił również odchylenia od tradycyjnych wartości rodzinnych, które jego zdaniem są przyczyną wielu problemów Afryki. - Zbyt często nieszczęścia dotykające niektóre regiony Afryki, takie jak swoboda seksualna, poligamia i rozprzestrzenianie się chorób przenoszonych drogą płciową, mogą być bezpośrednio powiązane z zaburzonym wyobrażeniem małżeństwa i życia rodzinnego - napisał Benedykt XVI. Rozwiązaniem problemu jest tradycyjne chrześcijańskie życie, w którym małżeństwo jest "poczęte jako nierozerwalny związek między jednym mężczyzną a jedną kobietą."

Źródło: Reuters, TVN24