Świat

Papież poprosił Putina o "szczery i wielki wysiłek" na rzecz pokoju na Ukrainie

Świat


Prywatna rozmowa papieża z prezydentem Rosji trwała 50 minut - poinformowano w Watykanie po audiencji. Franciszek zaapelował do Władimira Putina o "szczery i wielki wysiłek" na rzecz pokoju na Ukrainie. Na zakończenie papież i prezydent obdarowali się nawzajem upominkami.

Putin, który był wcześniej w Mediolanie na światowej wystawie Expo, spóźnił się na audiencję w Watykanie ponad godzinę. To było już jego drugie spotkanie z Franciszkiem. Pierwszy raz widzieli się w listopadzie 2013 roku, kiedy Putin też się spóźnił.

Apele o spokój na Ukrainie

Podczas dzisiejszej audiencji papież apelował, aby "wszystkie strony zaangażowały się, aby wprowadzić w życie porozumienia z Mińska". Putina prosił o "szczery i wielki wysiłek" na rzecz pokoju na Ukrainie.

Papież mówił również, że konieczne jest zaangażowanie na rzecz rozwiązania "poważnej sytuacji humanitarnej" na Ukrainie. - Niezbędne jest zapewnienie dostępu pracownikom humanitarnym oraz wkład wszystkich stron na rzecz stopniowego odprężenia w regionie - te słowa papieża przytoczył rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

Watykan podał ponadto, że w trakcie dyskusji o Bliskim Wschodzie, Syrii i Iraku papież i Putin zgodzili się co do pilnej potrzeby dążenia do pokoju przy „konkretnym zaangażowaniu wspólnoty międzynarodowej”. Położono przy tym nacisk na konieczność zagwarantowania warunków do życia wszystkim częściom składowym społeczeństwa, w tym mniejszościom religijnym, zwłaszcza chrześcijanom.

Podarki i grzeczności

Później rosyjski prezydent podarował papieżowi wyhaftowany obraz przedstawiający sobór Chrystusa Zbawiciela w Moskwie i wyjaśnił, że świątynia została zniszczona w czasach sowieckich, a następnie odbudowana.

Natomiast Franciszek wręczył Putinowi tradycyjny prezent dla szefów państw i rządów, czyli medal Anioła Pokoju. - To medal wykonany przez artystę w ubiegłym wieku. To Anioł Pokoju, który wygrywa wszystkie wojny i mówi o solidarności między narodami - tłumaczył papież swemu gościowi. Rosyjski przywódca otrzymał też kopię papieskiej adhortacji apostolskiej „Radość Ewangelii".

Dziennikarze obserwujący audiencję odnotowali, że rosyjski przywódca żegnając się z papieżem powiedział: "To była wielka przyjemność i honor spotkać Waszą Świątobliwość”. Franciszek podziękował Putinowi po niemiecku, który zna ten język z czasów służby w KGB w NRD.

Autor: mk//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: