Papież podczas Wigilii Paschalnej: potrzebna jest pokora

Świat


- Zmartwychwstanie to nie jest „fakt intelektualny” - powiedział papież Franciszek w Wielką Sobotę podczas mszy Wigilii Paschalnej. - To nie tylko poznanie, to coś o wiele więcej - dodał. Apelował o pokorę, wyzbycie się obojętności i zarozumiałości.

Mszę poprzedził obrzęd poświęcenia ognia i przygotowania paschału w przedsionku bazyliki Świętego Piotra.

"Wejście w misterium"

W homilii Franciszek zwrócił uwagę na szczególną rolę i odwagę kobiet. Podkreślił, że po nocy "bólu i strachu" mężczyźni pozostali zamknięci w Wieczerniku, natomiast kobiety udały się o poranku do grobu Jezusa, aby namaścić jego ciało. - Ale tutaj napotkały pierwszy znak wydarzenia: wielki kamień był już odsunięty, a grób był otwarty - podkreślił papież. Zachęcił do refleksji nad znaczeniem tajemnicy Zmartwychwstania. - Właśnie z tego powodu tu jesteśmy: aby wejść, wejść w misterium, jakiego dokonał Bóg wraz ze swoim czuwaniem miłości - powiedział. "Wejście w misterium", jak wyjaśnił papież oznacza "zdolność do zachwytu i kontemplacji; umiejętność słuchania ciszy i usłyszenia szmeru łagodnego powiewu, w którym mówi do nas Bóg".

"Nie bądźmy leniwi i obojętni"

Franciszek wskazał, że wymaga to od wiernych tego, aby nie bać się rzeczywistości, nie zamykać się w sobie, nie uciekać od tego, czego się nie rozumie. Wymaga tego - dodał - abyśmy "nie zamykali oczu w obliczu problemów, nie negowali ich, nie usuwali znaków zapytania". - Wejście w misterium oznacza wykroczenie poza nasze własne wygodne zabezpieczenia, poza hamujące nas lenistwo i obojętność, aby wyruszyć na poszukiwanie prawdy, piękna i miłości, szukanie sensu nieoczywistego, niebanalnych odpowiedzi na kwestie stawiające pod znakiem zapytania naszą wiarę, naszą wierność i naszą racjonalność - podkreślił papież.

Papież apelował o pokorę

Jak stwierdził, "aby wejść w misterium potrzebna jest pokora – pokora, aby się uniżyć, by zejść z piedestału naszego tak pysznego "ja", naszej zarozumiałości". Pokora ta, zdaniem Franciszka polega też na "uznaniu tego, czym naprawdę jesteśmy: stworzeniami, z mocnymi i słabymi stronami, grzesznikami potrzebującymi przebaczenia".

Nie przywiązujmy nadmiernej wagi do spraw doczesnych

Papież apelował o uniżenie się i nie przywiązywanie nadmiernej wagi do spraw doczesnych kosztem Boga. Tego wszystkiego, zauważył, uczą kobiety, "uczennice Jezusa", które w noc po ukrzyżowaniu Jezusa czuwały razem z Matką Bożą. Nie straciły wiary i nadziei, nie stały się więźniami strachu i cierpienia - powiedział Franciszek. - Uczmy się od nich czuwania z Bogiem i z Maryją, naszą Matką, aby wejść w misterium, które sprawia, że przechodzimy ze śmierci do życia - zaapelował papież na zakończenie homilii. Podczas mszy, najdłuższej w roku liturgicznym, Franciszek udzielił sakramentów chrztu, pierwszej komunii i bierzmowania 10 osobom; nastolatce i dorosłym. Było wśród nich 6 kobiet i 4 mężczyzn. Pochodzą z Włoch, Albanii, Kambodży, Kenii i Portugalii.

Autor: geb/ja / Źródło: PAP