Świat

Papież Paweł VI będzie beatyfikowany

Świat

WikipediaPapież na drodze do beatyfikacji

Papież Paweł VI zostanie beatyfikowany, prawdopodobnie w przyszłym roku. Watykan ogłosił, że Benedykt XVI zaaprobował dekret o heroiczności jego cnót, co jest zamknięciem ważnego etapu procesu beatyfikacyjnego.

Do zakończenia procesu pozostaje jeszcze uznanie cudu, przypisywanego wstawiennictwu papieża Montiniego, zmarłego w 1978 roku.

Cudowne uleczenie

Wcześniej postulator procesu ogłosił, że do beatyfikacji wybrano niewytłumaczalny z medycznego punktu widzenia przypadek uleczenia płodu przed 17 laty w Stanach Zjednoczonych.

Lekarze stwierdzili wtedy ciężkie zaburzenia rozwoju mózgu i sugerowali ciężarnej kobiecie poddanie się aborcji. Jednakże kobieta chciała urodzić dziecko i modliła się do Pawła VI, autora encykliki "Humanae vitae". Dziecko urodziło się zdrowe, ale na potwierdzenie trwałości uzdrowienia czekano 15 lat. Proces beatyfikacyjny papieża, który zamknął Sobór Watykański II, rozpoczął się w 1993 roku z woli Jana Pawła II.

Wizja małżeństwa

Giovanni Battista Montini urodził się w 1897 roku koło Brescii na północy Włoch. Po otrzymaniu święceń kapłańskich rozpoczął pracę w dyplomacji Stolicy Apostolskiej. W 1923 roku pracował w nuncjaturze w Warszawie, a rok później przeszedł do Sekretariatu Stanu. W 1954 roku został arcybiskupem Mediolanu, a następnie kardynałem. Wybrany został na konklawe 21 czerwca 1963 roku. Zamknięcie rozpoczętego rok wcześniej przez swego poprzednika Jana XXIII Soboru Watykańskiego uznał za najważniejsze zadanie swego pontyfikatu. Uczynił to w 1965 roku. Największe dyskusje na całym świecie wywołała ogłoszona w 1968 roku encyklika Pawła VI "Humanae vitae" na temat małżeństwa i regulacji urodzin, skrytykowana przez liczne środowiska postępowe jako anachroniczny zakaz antykoncepcji. W obronie atakowanego papieża stanął wówczas między innymi kardynał Karol Wojtyła.

Chciał odwiedzić Polskę To również Paweł VI położył podwaliny pod nową linię postępowania wobec komunistycznego Wschodu Europy przyjmując na audiencjach w Watykanie przedstawicieli najwyższych władz ZSRR. Jako pierwszy papież podróżował do wielu zakątków świata. Był w Indiach, w Ziemi Świętej, w Afryce, wygłosił przemówienie w ONZ w Nowym Jorku. Pragnął również przyjechać do Polski w ramach obchodów tysiąclecia chrztu w 1966 roku, ale na wizytę papieża nie zgodziły się władze PRL. Paweł VI zmarł 6 sierpnia 1978 roku w Castel Gandolfo.

Autor: mk/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia