Papież odwiedzi m.in. "Afrykę w miniaturze"


Benedykt XVI wyrusza we wtorek z pierwszą pielgrzymką do Afryki. Papież odwiedzi Kamerun i Angolę, a do Watykanu wróci 23 marca.

Pierwszym etapem papieskiej podróży będzie Kamerun, który przez Jana Pawła II został nazwany "Afryką w miniaturze". Zamieszkiwany jest bowiem przez 280 grup etnicznych i plemion. Katolicy stanowią tam 26 procent ludności, są też animiści (wierzący, że zwierzęta i rośliny mają duszę - ok. 30 proc.), muzułmanie (ok. 20 proc.) i protestanci (15 proc.).

We wtorek po południu po przylocie do stolicy kraju - Jaunde, papież wygłosi przemówienie powitalne. To jedyny punkt programu papieskiej pielgrzymki tego dnia.

W środę - nieszpory

W środę Benedykt XVI złoży wizytę prezydentowi kraju Paulowi Biya, rządzącemu Kamerunem od 1982 roku. Spotka się także z biskupami. W stołecznej bazylice odprawi nieszpory, w których uczestniczyć będą także przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich.

Kościół na rzecz pojedania

19 marca, również w Jaunde, papież spotka się z delegacją społeczności muzułmańskiej, a także z chorymi, przede wszystkim na AIDS.

Na miejscowym stadionie odprawi mszę świętą z okazji publikacji dokumentu, poprzedzającego drugi Synod Afryki, zapowiedziany na październik tego roku. Odbędzie się on pod hasłem: "Kościół w Afryce w służbie na rzecz pojednania, sprawiedliwości i pokoju".

Etap drugi - kraj kontrastów

20 marca rozpocznie się drugi etap afrykańskiej pielgrzymki papieża - wizyta w Angoli. To jedno z najbiedniejszych państw świata, w którym co czwarte dziecko nie dożywa pięciu lat. Angola jest krajem uderzających kontrastów i - jak się podkreśla - symbolem wszystkich nieszczęść Afryki, przede wszystkim chorób i nędzy, ale także terenem wojny, która trwała 27 lat.

Większość mieszkańców Angoli to chrześcijanie. Kościół katolicki, obecny tam od ponad 500 lat, ma bardzo wysoką pozycję i cieszy się wielkim uznaniem z racji swej działalności społecznej i humanitarnej.

Młodzież, biskupi i kobiety

W pierwszym dniu pobytu w stolicy - Luandzie, Benedykt XVI spotka się z prezydentem kraju, a także z innymi przedstawicielami władz. Natomiast na 21 marca zapowiedziano papieską mszę w kościele świętego Pawła w Luandzie, a także spotkanie z młodzieżą na Stadio dos Coqueiros.

W niedzielę 22 marca na błoniach Luandy, Benedykt XVI odprawi mszę, w której uczestniczyć będą biskupi z krajów południowej Afryki. Następnie spotka się z przedstawicielami ruchów katolickich, działających na rzecz obrony i krzewienia praw kobiet.

Ojciec Święty do Rzymu wróci 23 marca.

Źródło: PAP