Papież odmówił Anioł Pański. "Dobrej niedzieli i smacznego obiadu"

TVN24

Aktualizacja:
Reuters TVFranciszka przywitało kilkadziesiąt tysięcy wiernych na Placu Św. Piotra

Papież Franciszek odprawił pierwszą modlitwę Anioł Pański po wyborze na tron Piotrowy. - Kieruję serdeczne pozdrowienia do wszystkich pielgrzymów. Dziękuję za powitanie i modlitwę. Módlcie się za mnie, proszę was o to - powiedział do tłumów zebranych na Placu Św. Piotra.

12:12

- Dobrej niedzieli i smacznego obiadu - kończy swoje przemówienie papież Franciszek i znów powoduje żywą reakcję tłumu.

12:12

- Wybrałem imię patrona Włoch i to wiąże mnie dodatkowo z tą ziemią, z której - jak wiecie - pochodzi też moja rodzina. Jezus wezwał nas do tego, byśmy w Kościele stali się członkami nowej rodziny. Niech Bóg was błogosławi. Nie zapominajcie: Bóg nigdy nie jest zmęczony wybaczaniem - jeszcze raz powtarza papież.

12:11

- Kieruję serdeczne pozdrowienia do wszystkich pielgrzymów. Dziękuję za powitanie i modlitwę. Módlcie się za mnie, proszę was o to. Jeszcze raz obejmuję wiernych Rzymu i to objęcie rozciągam na wszystkich. Pozdrawiam też wszystkich, którzy są z nami za pomocą środków przekazu - mówi.

12:10

Papież zakończył odmawianie modlitwy Anioł Pański. Plac Św. Piotra tonie w oklaskach.

12:06

Papież odmawia modlitwę Anioł Pański.

12:03

- Gdy tylko zostałem biskupem w 1992 r., do Buenos Aires przybył obraz Matki Boskiej Fatminskiej. Odbyła się wtedy msza dla chorych, w czasie której spowiadałem - mówi papież. - Podeszła do mnie skromna, pokorna kobieta, ponad 80-letnia. Powiedziałem do niej: "Babciu, czy masz dużo grzechów?". "Wszyscy mamy dużo grzechów" - odpowiedziała. Zapytałem: "Skąd ta pewność?", a ona pewna odpowiedziała: "Gdyby Bóg wszystkiego nie wybaczał, świat już by nie istniał". To była mądrość Ducha Świętego. Bóg nigdy nie męczy się wybaczaniem nam. Problem polega na tym, że my męczymy się proszeniem o łaskę - dodał.

12:02

- Cieszę się, że mogę pozdrowić was ponownie, zwłaszcza w dzień święty - powiedział papież na początek spotkania z wiernymi zgromadzonymi na Placu Św. Piotra. Jego wejście na balkon przywitała gorąca owacja tłumu.

12:02

- W tych dniach mogłem przeczytać ksiązkę kard. Caspera. (...) Bardzo dobrze mi ona zrobiła. Kardynał mówi w niej, że miłosierdzie wszystko zmienia. Odrobina miłosierdzia ociepla świat i dodaje mu sprawiedliwości - tłumaczy Franciszek.

150 tysięcy osób przybyło na pierwsze niedzielne spotkanie z papieżem Franciszkiem. Nowy biskup Rzymu znów wygłosił improwizowane przemówienie; mówił tylko po włosku.

Franciszek pojawił się przed zgromadzonym tłumem w południe. - Cieszę się, że mogę pozdrowić was ponownie, zwłaszcza w dzień święty - zaczął, a tłum odpowiedział oklaskami.

"Babcia" uczy papieża

Potem podzielił się z wiernymi swoimi doświadczeniami z pracy w Argentynie. - Gdy tylko zostałem biskupem w 1992 r., do Buenos Aires przybył obraz Matki Boskiej Fatminskiej. Odbyła się wtedy msza dla chorych, w czasie której spowiadałem - zaczął wspominać papież.

- Podeszła do mnie skromna, pokorna kobieta, ponad 80-letnia. Powiedziałem do niej: "Babciu, czy masz dużo grzechów?". "Wszyscy mamy dużo grzechów" - odpowiedziała. Zapytałem: "Skąd ta pewność?", a ona zupełnie pewna odpowiedziała: "Gdyby Bóg wszystkiego nie wybaczał, świat już by nie istniał". To była mądrość Ducha Świętego. Bóg nigdy nie męczy się wybaczaniem nam. Problem polega na tym, że my męczymy się proszeniem o łaskę - mówił Franciszek do tłumu kilkudziesięciu tysięcy ludzi.

"Smacznego obiadu"

Po modlitwie Anioł Pański skierował pozdrowienia do pielgrzymów z całego świata. - Dziękuję za powitanie i modlitwę. Módlcie się za mnie, proszę was o to. Jeszcze raz obejmuję wiernych Rzymu i to objęcie rozciągam na wszystkich. Pozdrawiam też wszystkich, którzy są z nami za pomocą środków przekazu - mówił.

Jak dodał, "wybrał imię patrona Włoch", by symbolizowało jego pontyfikat i przez to czuje się "dodatkowo związany z tą ziemią", z której pochodzi jego rodzina.

- Jezus wezwał nas do tego, byśmy w Kościele stali się członkami nowej rodziny - powiedział na koniec i życzył zebranym "dobrej niedzieli i smacznego obiadu".

Autor: adso/tr/k / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: