Papież o "pokusie eutanazji"

Aktualizacja:

- Pokusa eutanazji jest jednym z najbardziej niepokojących objawów kultury śmierci, szerzącej się zwłaszcza w społeczeństwach dobrobytu - pouczał lekarzy i pielęgniarki papież Benedykt XVI.

Papież swoje przemówienie wygłosił na międzynarodowej konferencji "Duszpasterstwo chorych w podeszłym wieku" zorganizowanej przez papieską radę duszpasterstwa pracowników służby zdrowia.

- Dzisiejsza mentalność sprawności fizycznej prowadzi często do marginalizacji naszych cierpiących braci i sióstr, jak gdyby byli oni dla społeczeństwa jedynie ciężarem i problemem - mówił Benedykt XVI, w którego wystąpieniu znalazły się również słowa z encykliki Jana Pawła II "Evangelium vitae".

- Ten, komu znane jest poczucie godności ludzkiej, wie, że należy ich szanować i wspierać w zmaganiu z poważnymi trudnościami związanymi z ich stanem - dodał papież i przypomniał, że Jan Paweł II "szczególnie w czasie choroby dał wzorowe świadectwo wiary i odwagi".

Benedykt XVI zauważył również, że polski papież apelował do naukowców i lekarzy, zaangażowanych w zapobieganie i leczenie chorób związanych z procesem starzenia się o to, aby "nigdy nie ulegali pokusie uciekania się do praktyk skracania starego i chorego życia, praktyk, które byłyby faktycznie formą eutanazji".

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości