Papież o lądowaniu na Księżycu: więcej przyszłości dla naszego wspólnego domu

Świat

W sobotę minęło 50 lat od lądowania na KsiężycuNASA
wideo 2/3

Papież Franciszek nawiązał do obchodzonej w sobotę 50. rocznicy lądowania misji Apollo 11 na Księżycu. Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański mówił o nowych celach dla ludzkości takich jak więcej sprawiedliwości między narodami.

Zwracając się w niedzielę do tysięcy osób zgromadzonych w południe na placu Świętego Piotra papież Franciszek powiedział: "Pięćdziesiąt lat temu człowiek postawił nogę na Księżycu spełniając nadzwyczajne marzenie".

"Więcej godności dla słabych"

- Niech wspomnienie tego wielkiego kroku dla ludzkości rozpali pragnienie wspólnego podążania ku jeszcze większym celom: więcej godności dla słabych, więcej sprawiedliwości między narodami, więcej przyszłości dla naszego wspólnego domu - dodał Franciszek. W poniedziałek, zgodnie z zapowiedziami Watykanu i decyzją papieża, nastąpią zmiany w biurze prasowym Stolicy Apostolskiej. Stanowisko dyrektora biura prasowego Watykanu, a zatem jego rzecznika obejmie Matteo Bruni. Zastąpi na tym stanowisku Alessandro Gisottiego, który pełnił tę funkcję tymczasowo przez ponad pół roku.

Lądowanie na Księżycu

Misja Apollo 11 wystartowała 16 lipca 1969 roku. Armstrong i Aldrin wylądowali na powierzchni Srebrnego Globu modułem księżycowym cztery dni później, 20 lipca.

Astronauci (Aldrin również zszedł na powierzchnię) na Srebrnym Globie spędzili ponad 20 godzin. Zebrali próbki z powierzchni Księżyca do badań: kamienie, pył i piasek. Robili notatki i zdjęcia.

Wbili również pomiędzy skały amerykańską flagę. Potem wrócili do modułu dowodzenia, w którym oczekiwał na nich Mike Collins. Na Ziemi znaleźli się cztery dni później. Moduł wodował na Oceanie Spokojnym.

Autor: mart/tr / Źródło: PAP

Raporty: