Papież o Brexicie: to wola narodu


To wymaga od wszystkich nas wielkiej odpowiedzialności, by zagwarantować dobro Zjednoczonego Królestwa, a także dobro i koegzystencję całego kontynentu europejskiego - powiedział papież Franciszek odnosząc się do wyniku czwartkowego referendum w Wielkiej Brytanii, w którym większość obywateli opowiedziała się za wyjściem swojego kraju z Unii Europejskiej.

Według ostatecznych rezultatów czwartkowego referendum, ogłoszonych w piątek przez brytyjską komisję wyborczą 51,9 proc. głosujących opowiedziało się za Brexitem, a 48,1 proc. za pozostaniem kraju w UE.

Do wyniku referendum odniósł się papież Franciszek. W drodze do Armenii w piątek powiedział dziennikarzom na pokładzie samolotu: - To była wola wyrażona przez naród. To wymaga od wszystkich nas wielkiej odpowiedzialności, by zagwarantować dobro Zjednoczonego Królestwa, a także dobro i koegzystencję całego kontynentu europejskiego. - Tego oczekuję - dodał Franciszek.

"Jedność jest lepsza od podziałów"

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski metropolita poznański abp Stanisław Gądecki podkreślił, że solidarność europejska to dorobek wielu pokoleń, a najgroźniejsze dla Europy są nowe podziały, w tym przeciwstawienie Europy bogatych Europie biednych. - Dla nas chrześcijan budowanie jedności między osobami, społecznościami i narodami jest ważnym zadaniem, zleconym przez samego Chrystusa. Jesteśmy przekonani, że jedność Chrystusowa jest prawdziwym źródłem nadziei dla Europy i świata. I chociaż w funkcjonowaniu Unii Europejskiej jest wiele spraw, które mogą niepokoić, chociaż szanujemy decyzję Brytyjczyków podjętą w sposób demokratyczny, to jednak nie możemy zapomnieć, że jedność jest lepsza od podziałów, a solidarność europejska jest ostatecznie dorobkiem wielu pokoleń. Nic bardziej nie zagraża Europie niż nowe podziały, w tym przeciwstawienie Europy bogatych Europie biednych - powiedział abp. Gądecki. Jak dodał, Kościół od lat troszczy się przede wszystkim o to, aby Europa zachowała swoje chrześcijańskie dziedzictwo. - Z nadzieją więc spoglądamy w przyszłość i ufamy, że jedność narodów europejskich budowana na Chrystusie zwycięży i przyczyni się do zbudowania cywilizacji miłości - dodał przewodniczący KEP.

Autor: js/mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: