Papież "nie chce być kontrolowany". Odmawia transmisji porannych mszy

Świat


Papież Franciszek nie chce, aby codziennie msze w Domu świętej Marty były transmitowane - tak rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi odpowiedział na kolejne prośby wiernych w tej sprawie.

Rzecznik Watykanu przyznał, że wobec ogromnego zainteresowania krótkimi kazaniami i mimo próśb kierowanych z wielu stron "papież wyraźnie zażyczył sobie, aby msza nie była transmitowana w systemie video czy audio".

Wierni chcą innowacyjnych kazań

O transmisję telewizyjną bądź radiową zaapelował ostatnio poczytny włoski tygodnik katolicki "Famiglia Cristiana", który argumentuje, że bardzo interesujące kazania, jakie wygłasza w czasie tych mszy Franciszek są najbardziej innowacyjnym aspektem jego pontyfikatu i stanowią bardzo ważny element papieskiego nauczania. Kazania relacjonuje codziennie Radio Watykańskie oraz dziennik "L'Osservatore Romano", a słowa papieża przytaczają za nimi najważniejsze włoskie i zagraniczne media.

"Nie ma zgody na kontrolowanie papieża"

W wydanej nocie ksiądz Lombardi podkreślił, że w związku z tym, iż włoski nie jest ojczystym językiem papieża z Argentyny, publikacja pełnego kazania, zawsze improwizowanego, wymagałaby zredagowania tekstu, gdyż - jak dodał - jego forma pisemna różni się od ustnej, jaką wybrał na poranne msze.

To by zaś oznaczało - stwierdził rzecznik - konieczność "kontrolowania papieża". - Ale rezultat byłby zupełnie inny, nie taki, jak zamierzony przez Ojca Świętego - wyjaśnił ks. Lombardi. Dlatego rozważywszy tę sprawę, postanowiono publikować obszerną, bogatą syntezę kazań z cytatami, którą przygotowuje Radio Watykańskie oraz dziennik "L'Osservatore Romano" i która - jak zapewnił - nie zmienia ich natury. Fragmenty kazań nadaje papieska rozgłośnia.

Ponadto ks. Lombardi zaznaczył, że Franciszek pragnie, aby msza, w której uczestniczy zazwyczaj ponad 50 osób - najczęściej pracowników Watykanu - zachowała kameralny charakter. Tym samym w jego ocenie różni się ona od innych uroczystości z udziałem papieża, na które przygotowuje on wcześniej teksty swych wystąpień. - Przy okazji bardziej prywatnych uroczystości należy uszanować ich specyficzne okoliczności, spontaniczność i bezpośredniość wyrażeń Ojca Świętego - zastrzegł rzecznik Watykanu.

"Kościół nie może myśleć o triumfach"

Podczas porannej mszy w środę w Domu świętej Marty, zrelacjonowanej przez Radio Watykańskie, Franciszek powiedział, że Kościół "nie może myśleć tylko o triumfach i sukcesach". - Trzeba Kościoła pokornego, który podąża zdecydowanie jak Jezus - mówił papież. - Triumfalizm Kościoła zatrzymuje go - oświadczył Franciszek. Dodał, że taki Kościół jest za bardzo zadowolony z siebie i świetnie zorganizowany. - Jest dobrze urządzony, ma swoje biura, uporządkowane, ładne, skuteczne - wymieniał. Ale to zdaniem papieża nie wystarcza. Chrześcijaństwo bez krzyża i męczenników jest połowiczne - podkreślił.

Autor: rf/jaś / Źródło: PAP

Raporty: