Papież zdecydował: "heroiczne oddanie życia" drogą do świętości


"Europa posiada jedyne w świecie dziedzictwo ideowe i duchowe, które trzeba propagować z zaangażowaniem i nowym duchem" - to słowa papieża Franciszka, zamieszczone we wtorek na jego profilu na Twitterze. Papież zdecydował też, że możliwe będzie wyniesienie na ołtarze ludzi, którzy ofiarowali "dar życia".

Słowa te ukazały się w dniu uroczystości poświęconych świętemu Benedyktowi, patronowi Europy - przypomnina Radio Watykańskie.

Zachęta do podążania europejską drogą

Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy kardynał Angelo Bagnasco powiedział papieskiej rozgłośni, że te słowa Franciszka "mają ogromną wagę, zwłaszcza w chwili obecnej, biorąc pod uwagę trudności, na jakie napotyka Unia Europejska".

- To wielkie wezwanie, olbrzymia zachęta do podążania europejską drogą - stwierdził włoski kardynał. Jego zdaniem apel papieża powinien dotrzeć do "umysłów i serc" rządzących, by uświadomili sobie, jak "wielkim dziedzictwem jest kontynent europejski jako całość, a zatem i Unia".

- Niekiedy można odnieść wrażenie, że ta świadomość w sercach nie jest tak oczywista i jasna, jak była w sercach ojców założycieli UE - dodał kardynał Bagnasco.

"Dar życia"

We wtorek Watykan ogłosił też dokument rozszerzający procedurę wyniesienia na ołtarze. Papież postanowił, że oprócz męczeństwa i heroiczności cnót powodem beatyfikacji i kanonizacji może być też "dar życia". We wstępie do dokumentu w formie motu proprio Franciszek przytoczył słowa z Ewangelii według świętego Jana: "Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich".

Papież podkreślił ponadto: - Godni specjalnego uznania i czci są ci chrześcijanie, którzy, podążając śladami Pana Jezusa i jego nauczania, zaoferowali dobrowolnie i szczerze swoje życie innym i do śmierci wytrwali w tym postanowieniu.

- Oczywiste jest, że heroiczne oddanie życia, podyktowane i wspierane przez miłość, wyraża prawdziwe, pełne i wzorowe naśladowanie Chrystusa i z tego powodu zasługuje na podziw, jaki wspólnota wiernych ma zwyczaj wyrażać dla tych, którzy z własnej woli przyjęli męczeństwo krwi i w sposób heroiczny praktykowali cnoty chrześcijańskie - dodał papież.

Wyjaśnił, że decyzję podjął po wcześniejszej aprobacie ze strony Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

"Konieczne jest uznanie cudu"

Franciszek zdecydował, że do beatyfikacji kandydata na ołtarze z racji jego daru życia konieczne jest uznanie cudu za jego wstawiennictwem. Papież wielokrotnie w homiliach mówił o "świętości" chrześcijan, którzy poświęcają swoje życie dla innych, niosąc im pomoc, opiekując się potrzebującymi.

Autor: tas/adso / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości