Świat

Papież milczał o Żydach wywiezionych do Auschwitz

Świat

PAP/EPAPius XII mówił, że Niemcy zachowują się wobec Watykanu "poprawnie"

Dwa dni po przeprowadzonej przez SS w rzymskim getcie łapance Żydów w październiku 1943 r. papież Pius XII milczał na ten temat. Podczas rozmowy z brytyjskim dyplomatą stwierdził jedynie, że Niemcy zachowują się "poprawnie" wobec Watykanu.

To nowy wątek, a pisze o nim w sobotę agencja Ansa. Powołuje się przy tym na dokumenty z brytyjskich i amerykańskich archiwów, do których dotarli badacze Mario J. Cereghino i Giuseppe Casarrubea. Mają one być wkrótce opublikowane.

Do tej pory Watykan przekonywał, że Pius XII występwoał w obronie Żydów, czynił to jednak bez rozgłosu.

Według tych źródeł, 18 października 1943 roku, a więc dwa dni po aresztowaniu ponad tysiąca rzymskich Żydów, w Watykanie doszło do spotkania między papieżem a brytyjskim dyplomatą D'Arcy Osbornem.

Z archiwów wynika, że Pius XII przy tej okazji milczał na temat łapanki w getcie i mówił tylko o trudnej sytuacji żywnościowej w Wiecznym Mieście. Zapewnił także, że nie opuści Rzymu, nawet jeśli będzie do tego zmuszany.

Brytyjski dyplomata był poruszony brakiem reakcji papieża na wydarzenia w getcie i poprosił go o to, by z większą determinacją odgrywał swoją rolę jako autorytet moralny. Od Piusa XII usłyszał, że Niemcy do tej pory szanowali neutralność Stolicy Apostolskiej i zachowywali się poprawnie. Kiedy to mówił pociąg z rzymskimi Żydami odjeżdżał właśnie do Auschwitz.

Według badaczy archiwów to kolejny, nowy dokument na temat stanowiska papieża czasów wojny wobec holokaustu. Został on ujawniony kilka dni po 50. rocznicy śmierci Piusa XII, którego proces beatyfikacyjny dobiega końca.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA