Papież: lepiej być ateistą niż złym chrześcijaninem


Papież Franciszek skrytykował część członków Kościoła, sugerując, że lepiej być ateistą niż jednym z "wielu" katolików, którzy prowadzą obłudne, podwójne życie. Wyjaśnił, że nie zachowuje się po chrześcijańsku ten, kto deklaruje się jako katolik, chodzi na msze, ale nie płaci sprawiedliwie pracownikom i prowadzi brudne interesy.

W kazaniu podczas mszy w kaplicy Domu świętej Marty w Watykanie papież podkreślał, że "zgorszenie niszczy". - Skandalem jest mówienie jednej rzeczy i robienie drugiej, podwójne życie we wszystkim - zauważył, apelując o porzucenie takiej postawy.

Stwierdził, że spotkał się z takimi wiernymi, którzy deklarują - jak cytował papież - "jestem żarliwym katolikiem, chodzę zawsze na mszę, należę do tego i innego stowarzyszenia", ale powinni też dodać - zdaniem Franciszka, że "ich życie nie jest chrześcijańskie, nie płacą pracownikom właściwej pensji, wykorzystują ludzi, prowadzą ciemne interesy, piorą brudne pieniądze, prowadzą podwójne życie".

- Wielu katolików jest takich. Tacy sieją zgorszenie - dodał. - Ile razy słyszeliśmy, jak ludzie mówią, że "jeśli tamta osoba jest katolikiem, to lepiej być ateistą".

Papież: Jezus nie przyjmie obłudników

Jak zauważył, "to dzieje się każdego dnia, wystarczy obejrzeć dziennik telewizyjny i zajrzeć do gazet. Tam jest wiele skandali i jest też wielka reklama, którą robi się skandalom".

Franciszek podał przykład dużej firmy, znajdującej się na skraju bankructwa. Jak relacjonował, jej pracownicy nie mieli pieniędzy na codzienne potrzeby, bo nie otrzymywali pensji. Gdy chciano rozmawiać z szefami firmy, jeden z nich - katolik - był na wakacjach w ciepłych krajach. - To są skandale - wskazał papież.

Mówił też, że kiedy przed Jezusem stanie ktoś taki zapewniając: "Chodziłem do kościoła, byłem blisko Ciebie, należałem do stowarzyszenia, dawałem datki", to usłyszy: "Tak, pamiętam te datki, wszystko to były brudne pieniądze, wszystkie ukradzione ubogim. Nie znam Ciebie".

- Taka będzie odpowiedzieć Jezusa tym gorszycielom, którzy prowadzą podwójne życie - oświadczył Franciszek.

Autor: pk/sk / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości